Tipy na cesty

Jen s batohem na víkend i na měsíc

Jak to máte? Patříte k těm, co si „do batohu“ nezabalí ani na víkendový festival, nebo s ním dokážete procestovat svět? Já dřív patřila do první skupiny, všude jsem vezla mega kufr, ale pak přišla naše první cesta do Asie. Měli jsme před sebou 9 letů, z toho některé s přestupem, některé s plným komfortem velké letecké společnosti, jiné zase nízkonákladovkou. Čekaly nás přesuny z města do města skoro obden, různé dopravní prostředky, a tak bylo jasné, že tahat sebou velké kufry nepřipadá v úvahu. Zabalíme si na měsíc do batohů. Znělo naše rozhodnutí a pro mě to byla obrovská výzva.

Nakonec se ukázalo, že toto rozhodnutí bylo naprosto perfektní! Když máte na všechno jenom jeden batoh, zjistíte, jak málo věcí ve skutečnosti doopravdy potřebujete a je to neuvěřitelně osvobozující. Aby ale člověku zůstalo určité pohodlí a zároveň nic nechybělo, je fajn mít na to pár pravidel a triků. Tady vám prozradím moje – třeba se vám někdy budou hodit. A je jedno, jestli budete balit na víkend do Brna, nebo třeba na měsíc do Thajska.

Podobný článek jste ode mě četli už na Tchibo blogu a tentorkát jsem sem přidala navíc odkazy na konkrétní vychytávky, které můžete koupit třeba na Košíku. Tam koneckonců objednávám vždycky všechno co jde, když jedem na jakoukoliv dovolenou, protože se mi během balení nechce běhat ještě po obchodech.

VOLBA ZAVAZADLA

Můžete cestovat s klasickým příručním kufrem, ale je tu i možnost batohu. Pokud pojedete s batohem, neberte ledajaký. Osvědčilo se mi zvolit takový batoh, do kterého se „leze stejně jako do kufru“ = neplní se zeshora, ale dá se otevřít celý. Má spoustu kapes a přihrádek a to pomáhá udržet v něm pořádek. A pořádek znamená víc místa :) Důležité je taky, aby byl fakt kvalitní, hlavně když jedete na delší cesty. Rozhodně nepotřebujete rozbitý zip, utržené ucho nebo bolavá záda, protože budete mít batoh bez výstuhy. My nedáme dopustit na batohy Burton Traversepack  – bohužel, už se neprodávají, ale někde na internetu jsem zahlídla podobné, asi v novější verzi. My je už před pár lety teda sháněli horko těžko a nakonec jsme je ulovili snad někde přes Amazon. Každopádne už s námi procestovaly kus světa a jsou pořád skoro jako nové.

Než začněte balit, hlavně si zjistěte povolené rozměry (a váhu) zavazadel u jednotlivých společností, se kterými budete cestovat. Mrkněte taky na možnost druhého zavazadla. Většinou můžete mít navíc ještě třeba kabelku.

KOSMETIKA A DALŠÍ NEZBYTNOSTI

Obzvlášť pokud cestujete letadlem, zapomeňte na všechny možné tekutiny a ještě třeba v originálním balení. Jednak to zbytečně zabírá místo, když se to v malém zavazadle vylije… tak to prostě nechcete… a pak taky musíte myslet na bezpečnostní limity do letadla (max 1000 ml na osobu a ještě rozdělené do lahviček po max 100 ml). Takže jak to vyřešit? Jsou asi tak dvě možnosti: 1) Doma si z originálních balení odebrat menší množství do cestovního balení a nebo si vyloženě nakoupit cestovní balení a nebo 2) co nejvíc věcí nahradit tuhou variantou. To je asi nejpraktičtější.

Rozhodně se vyplatí mít tuhý šampon i deodorant. Mýdlo si nevozím, protože v hotelu vždycky nějaké je. Pokud opravdu hodně chcete šetřit množstvím tekutin, nahrďte zubní pastu práškem. A když už jsme u nákupu „drogerie“, vždycky se mi na cestách vyplatilo, mít sebou pár zip sáčků. Jednak jimi můžete oddělit třeba mokré věci (v malém azvazadle se snadno jedno od druhého namočí) a vlastně se hodí na ledacos dalšího (minimálně na letišti do něj musíte dát ty tekutiny při kontrole).

LÉKY

Co se týká léků, co běžně užíváte, ideálně je vezte v originálním balení s letákem pro případ, že by se jim na letišti nějak nezdály. A jestli cestujete s injekcí (například adrenalinem pro případ alergie), rozhodně si nechte od lékaře vystavit potvrzení, že to je lék, který potřebujete. Já jezdím právě s Epipenem a sice mě nikdy nikdo o vysvětlení nežádal, ale může se to stát.)

Jinak moc velkou lékárničku nevozíme a spoléháme na místní lékárny a lékaře (zatím jsme nebyli nikde v úplné divočině). Co ale vozíme, je rehydratační roztok (pro případ vekých střevních potíží), léky na bolest a alergii a klasiku – živočišné uhlí. Pokud máte obavy, že vás v místě dovolené můžou čekat střevní potíže, stejně máte nejlepší koupit si místní léky – opět – naše na místní potíže nemusí fungovat. Co se týká lékárničky jako takové, někdo vozí cestovní lékárničku.

Často se hodí repelent. Raději si neberte žádný v natlakované nádobě a pokud jedete do Asie, klidně ho kupte až na místě (údajně naše repelenty na místní komáry nemusí fungovat). Každopádně na cesty je super třeba toto balení.

PS: Nikdy nezapomínejte udělat před cestou pojištění!

OBLEČENÍ A BOTY

Kolik a co vzít – to je hlavně otázka destinace a počasí. Obecně ale berte věci, co se k sobě navzájem dobře hodí, to, co se moc nemačká a dobře schne a hlavně – to, co vám nevadí klidně i zničit. Hlavně pokud budete využívat prádelnu. To je totiž takový tip – minimum oblečení a nechat si ho jednou za pár dní vyprat.

Až to budete skládat do kufru, zkuset to balit do ruliček – skladnější, menší pomačkání, přehlednější. A nezapomeňte zaplnit každou dutinu batohu = naplňte i boty.

PS: Pokud cestou domů propadnete nákupní mánii a nenacpete věci do batohu, zvolte sněhulákovou techniku – co nejvíc věcí si na sebe oblečte a pak si je neste v ruce až do letadla. Takhle jsme z Anglie vezli dárky z rugby shopu :D

ELEKTRONIKA, NABÍJEČKY A VĚCI PRO ZÁBAVU

Takže! Ipad je všechno. Jsou v něm knížky na čtení, jsou v něm offline mapy, je v něm všechno tohle, co by jinak zabíralo dost místa. Powerbanky se určitě vyplatí vzít sebou! Jinak už bereme jen foťáky, případně Gopro, někdy počítač, ale hlavně něco, kam si průběžně zazálohujeme fotky. Na kabely a nabíječky se hodí mít nějaký jednoduchý organizér, nebo to aspoň zagumičkovat, ať se to v batohu všechno do sebe nemotá.

Nikdy nezapomínám na sluchátka. Nemusím ani vysvětlovat :) Většinou mi stačí malá, ale na cesty, když zbyde místo, se dost hodí i větší sluchátka, co dobře odhluční okolí. Všichni známe cestu letadlem se řvoucím dítětem (a je jedno, jeslti je vaše nebo cizí :D).

Otázkou jsou různé fény a žehličky. Samozřejmě se bez toho dá žít, ale chápu, že na dovolené zas chce člověk někdy vypadat i hezky. A třeba já se u toho bez žehličky na vlasy neobejdu. Proto cestuju s miniaturní cestovní žehličkou. Uplně ideální není, ale účel splní.

JÍDLO

Obzvlášť, pokud stejně jako já nechcete moc jíst čuněčinky jako bagety a čokoládové tyčinky, hodí se mít na cesty nějakou KPZ pro případ hladu třeba na letišti, kde to je většinou fakt bída… Pro takový případy se mi osvědčuje sušený maso, nejrůznější raw tyčinky, ořechy a sušené ovoce. Vyplatí se vozit sebou znovu použitelnou láhev na vodu. Jednak na výlety ve vaší destinaci, ale i do letadla. Přes kontrolu sice nesmíte nést pití, takže tam bude vaše láhev prázdná, ale pak si do ní klidně můžete na palubu letadla vodu natočit.

SUVENÝRY

Jak to dělám, když jedu jen s batohem a chci si něco dovézt? No, za prvé se většinou suvenýrům spíš vyhýbám – stejně to pak akorát zabírá místo a je to k ničemu. Takže hlavně hodně fotím, to je nejlepší suvenýr. Ale když si chci něco dovézt, většinou je to jídlo nebo nádobí, něco, co můžu sníst nebo dál používat. A když se to nevejde do příručního zavazadla, jsou dvě možnosti. Jedna z nich je ta, poslat si to poštou domů. Druhá – a tu jsem aplikovala v Japonsku – je koupit před odletem domů velký kufr, naplnit ho tím, co prostě musíte mít a to si odbavit. V Tokyu jsem takhle poslední den nakoupila spoustu japonské keramiky, koupila nejlevnější kufr a letělo to se mnou domů v zavazadlovém prostoru. Jen pozor, ať máte odbavení zavazadla v ceně letenky, jinak by se to mohlo prodražit.

NA LETIŠTI

Výhodou cestování na lehko je to, že nemusíte čekat na odbavení ani výdej zavazadel, nemusíte se stresovat s rozličnými podmínkami leteckých společností, pokud vás čeká více letů a taky vám zavazadlo nikdo neztratí (maximálně vy sami). Máte všechno po ruce a jak už jsem psala na začátku, objevíte pocit lehkosti, který přijde, když fakt zjistíte, že k životu skoro nic nepotřebujete.

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.