Thajsko 2018

Do Thajska s juniorem – připrav se, poletíme!

Na Instagramu jsem sesbírala docela hodně dotazů na naše „thajské vánoce“ a vypadá to, že z toho vznikne úplná článková série. Jako první se zaměřím na cestu jako takovou – co je potřeba zařídit před cestou, jak se nám letělo a co se na cestu hodí, když sebou berete i juniora, tak jako my. Příště se dočtete třeba o tom, co a jak jsme všichni jedli, kde jsme bydleli, co stojí za to vidět a spoustu dalších informací. Tak hurá do na cestu!

PŘED CESTOU – OČKOVÁNÍ, DOKLADY, PENÍZE

Protože jsme se k odjezdu rozhodli jen 14 dnů předem, hned jsem pediatričce volala s prosbou o konzultaci ohledně očkování pro Tondu. Tonda má klasická očkování, která se u nás dětem dávají a co se týká cesty do Thajska, doporučila nám doktorka žloutenku. Nic dalšího speciálního Tonda nedostal. Na žloutenku je potřeba jít aspoň 14 dnů před odletem, aby stihla začít účinkovat, takže jsme to měli s odřenýma ušima. Tohle očkování vyjde na cca 1000 Kč a nemělo by způsobovat žádné zdravotní nepříjemnosti. Kromě očkování jsme zařizovali, jako před každou dovolenou, cestovní pojištění. Pohodlně a online se dá vyřešit například u ČSOB. Na pojištění určitě nezapomeňte.

Na cestu samozřejmě i dítě potřebuje platný pas a stejně jako u dospělých – pas musí platit ještě aspoň půl roku. Vízum není potřeba, jen počítejte s tím, že vám v letadle do Thajska letušky rozdají dotazníčky k vyplnění. Ty odevzdáte u pasové kontroly po příletu (budete vyplňovat např. délku pobytu, adresu hotelu, důvod návštěvy země atd.).

Na tuhle dovolenou je nejlepší vyrazit s hotovostí v eurech nebo dolarech a po příjezdu je směnit na bahty. Na placení kartou a bankomaty dávejte pozor, protože za to pravděpodobně budete platit poplatky. Když jsme potřebovali použít kartu, nakonec jsme to dělali přes Revolut a to se nám osvědčilo. Určitě doporučuji na cesty pořídit!

LETADLO

KOČÁREK: Pokud člověk veze klasický kočárek, je potřeba nechat ho odbavit a za pasovou kontrolou si půjčit letištní kočárek, který můžete mít až do doby nástupu do letadla. Pokud máte klasické golfáče, odevzdáte je až při nástupu do letadla. A pokud máte golfáče jako my – takové, co jdou složit do velikosti kabinového zavazadla, nemusíte je odevzdávat nikomu. Jen je potřeba nechat je při bezpečnostní kontrole projet rentgenem a taky počítat s tím, že vás možná několikrát při různých příležitostech vyzvou, abyste předvedli, že se opravdu dají složit do tak malého tvaru. Značka našeho kočárku je GB Pockit Plus. V Čechách ho vozíme v kufru auta a používáme ho třeba do obchoďáků, ale odjezdili jsme s ním i celé Thajsko. Samozřejmě se s ním nemanipuluje tak pohodlně, jako s kočárkem s velkými koly, ale účelu postačil. Dá se i položit do lehu, takže v něm to naše dítě mohlo v případě potřeby i spát.

LÉKY, JÍDLO A PITÍ NA PALUBU: Pokud se obáváte limitu na tekutiny, v tomhle případě zůstaňte v klidu. Pro dítě zabalte libovolné množství tekutin a jídla, co na cestu potřebujete. U kontroly ukažte, že tato část věcí je pro dítě a bez problému by vám měli vše nechat. Možná jen budete muset něco na ukázku ochutnat. Co se týká množství, naše cesta z Prahy na Koh Samui trvala celkem asi 20 hodin a vezla jsem v příručním zavazadle 3 hotová jídla, 4 slané kapsičky, 4 ovocné kapsičky, sušenky a dostatek vody, umělé mléko a taky sladké pití. To jsem Tondovi dala při vzletu, aby na 100 % chtěl pít (=polykat) a nebolely ho uši. Cestou zpátky jsem nevezla pro Tondu už skoro nic, protože jsem věděla, že v letadle bylo jídla tolik, že bych pro něj ani nic moc mít nemusela. Vezměte i léky, které teoreticky může dítě během cesty potřebovat (my vezli na horečku, přecejen máme zkušenost s febrilní křečí). Nejlepší je mít k lékům originální balení/příbalový leták, kdyby někdo chtěl něco řešit.

CO SE JEŠTĚ HODILO: Nosítko a dudlík. Náš Tonda v něm nejlíp usíná a taky se hodilo, když jsme ho potřebovali znehybnit ve chvíli, kdy chtěl pobíhat po letadle a nebylo to zrovna vhodné. Baťůžek s vodítkem. Ten dostal od babičky k narozeninám a hodil se jednak na hračky a pak taky na hlídání Tondy na letišti. Hračky, knížky, tablet. Spousta hraček a tablet s pohádkama nás zachraňovala, když se Tonda začínal nudit a prudit. Oblečení. Tepláky, dlouhý rukáv, ponožky a to i když se letí do teplé destinace. Hodí se i slabá čepice, protože klimatizace v letadle je mrcha. A vše samozřejmě 2x a to ideálně i pro vás, protože jestli se nikdo z vás ničím nepoleje, nechápu, z jaké jste planety :D Přebalovací propriety. Těch si vezměte dostatek, ve vzduchu se to špatně shání. Na záchodech v letadle je výklopný přebalovací pultík.

LETECKÁ SPOLEČNOST: Chtěli jsme letět s Emirates, ale vzhledem k nákupu letenek na poslední chvíli by to vyšlo na tak vysokou částku, že jsme se nakonec rozhodli pro Quatar Airways (poslední let Bangkok Airways) a rozhodně nebyl důvod litovat. Celkem jsme měli tři lety. Praha – Doha (6 hod), Doha – Bangkok (6,5 hod), Bangkok – Samui (1,5 hod). Přestupy vyšly vždy na cca 2 hodiny, takže tak akorát. Personál úplně super. Samozřejmostí pro ně byl přednostní nástup, umístění nás na přední sedačky, nabídnutí postýlky pro dítě. Ta je (může se měnit podle typu letadla) vhodná pro děti do 13-15 Kg a přidělává se na zeď před vámi. Proto ji může mít jen ten, kdo sedí právě v první řadě. Pozor, nemůže se používat, pokud svítí symbol zapnutých pásů a v takovou chvíli si musíte spící dítě vyndat a vzít k sobě, což je trošku nepraktické, ale bezpečnost je na prvním místě samozřemě. Stále se chodili ptát, jestli něco nepotřebujeme, Tonda dostal plyšáky a dostatek jídla i pití, nabízeli nám různá zlepšení pro pohodlnější cestování. Co se týká jídla, není lepší než třeba u Turkish Airlines, ale rozhodně nebylo špatné a byl ho dostatek, stejně jako pití (i alkoholu). Jídlo i pití máte v ceně a překvapilo nás, že jídlo podávali i na krátkém letu Bangkok Airways. TIP: Doražte na letiště s předstihem a udělejte si check-in na všechny lety naráz. Rovnou si řekněte o sedačky v přední řadě na všechny lety. Nezapomeňte, že s odbaveným zavazadlem se potkáte až v cílové destinaci, takže překontrolujte, že máte vše potřebné (hlavně pro dítě) u sebe.

LETIŠTĚ A DĚTI: Na letištích jsme vždy narazli na čisté přebalovací místnosti. V Praze jsou i parádní dětské koutky na hraní. Letiště Doha nic pro menší děti nemá (nebo jsme to nenašli) a v Bangkoku totéž.

SIM KARTA

Na letišti po příletu na Koh Samui jsme hned ve stánku koupili SIM kartu. Byla to kalsická dobíjecí karta, stála cca 300 bahtů a byl na ní internet do mobilu na celou dobu našeho pobytu (18 dní) a to s neomezeným FUP. Vzali jsme jen jednu a v případě potřeby mi Ondra sdílel hotspot. Původně byla karta jen na 14 dní, ale když jsme řekli že potřebujeme 18, zadarmo k tomu 4 dny přidali.

LÉKÁRNIČKA

Vždycky když jsme někam jeli, na lékárničku jsem moc nedbala, ale tentokrát, na první cestu s juniorem jsem radši nechtěla věci nechávat na náhodě a proto jsem jela připravená a vybavená. Udělala jsem jednu lékárničku pro Tondu a druhou pro nás. Nakonec jsme z lékárniček skoro nic nepoužili, ale jak to tak znám, kdybych je neměla, hned by se něco stalo.

LÉKÁRNIČKA PRO TONDU: Nurofen sirup, teploměr, Paralen čípky, Zyrtec, Fenistil kapky, rehydratační roztok v prášku, náplasti, mastička pro případ bodnutí hmyzem, dezinfekce (peroxid), kapky do očí, Panthenol ve spreji, Bepanthen

Pro nás jsem přibalila ještě nějaké to obinadlo, Paraleny, Ibalgin a živočišné uhlí. Tondovi jsem chtěla vzít nějaký lék na případné zažívací problémy, ale v lékárně mi doporučili to kupovat v případě potřeby až na místě, protože naše léky by na to nemusely v tamním prostředí zabírat.

Kdybych měla balit znovu, asi bych vzala jen Nurofen, Zyrtec a Tondovy léky pro případ febrilních křečí, protože jsme byli na hodně turistických místech a lékárna byla snad na každém kroku.

TIP: pokud chcete brát repelent, tak ho nechte doma. Ten náš údajně na thajský komáry nefunguje a je lepší koupit místní. Mě párkrát něco štíplo, ale žádný drama se nekonalo (a to jsem na všechno alergická a citlivá), takže jsme komáry vůbec řešit nemuseli a to na začátku hodně pršelo.

NA KOUPÁNÍ A OCHRANA PROTI SLUNCI

Co se týká Tondy, je to malej blonďáček a fakt jsem byla nervózní z prudkého sluníčka. Takže jsme jeli vybaveni dětským opalovacím krémem s faktorem 50 od La Roche Posay a UV trikem (my jsme se mazali SPF 30 a potom 15). Nakonec jsem nekupovala celý obleček, ale vážně jen triko (Decathlon asi za 200 Kč) a bylo to podle mě tak akorát. Všechno tohle vybavení se dá sehnat i na místě. Zdálo se mi, že koupací UV oblečení je tam hodně populární, protože v něm trávili čas na pláži i někteří dospělí (zatímco já jsem usilovně chytala každej paprsek, abych se opálila :D).

Do bazénu a někdy i do moře měl Tonda koupací plínu, k bazénu navíc ještě na nohou Crocsy – loni dostal od Ježíška Star Warsový a svítěj ve tmě!!! Klobouk proti sluníčku neproběhl, protože ho někdo (ehm kdo asi) odmítal nosit, stejně tak jako veškeré plavecké pomůcky. Co se týká koupacích plen, vezli jsme jich málo a na místě se sice daly koupit, ale asi 2x dráž než u nás. Klasické plíny jsme tam normálně kupovali, ale radši nepočítejte se známými značkami.

Co se týká hraček na pláž – kyblíky, nafukovačky, šnorchlovací věci – nic jsme nevezli, protože nám tam vše půjčili, nebo se to dá koupit.

…a pokračování zase příště :)

1 komentář: „Do Thajska s juniorem – připrav se, poletíme!“

  1. Ahoj chtěla jsem se zeptat, jak jste jeli na letiště? A kde jste tam parkovali? Taky se chystáme na dovolenou až zkončí karanténa. A chceme létět s 2 ročním synem. Prý mají být dost levné letenky a hotely.. Na letiště jsme chtěli jet svým autem a nechat ho na placené a hlídaném parkovišti třeba tady https://fixparking.cz ale ještě s tím nemáme žádné zkušenosti poletime teprv po druhé a poprvé s dítětem, jinak díky za ostatní rady :)

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.