Jak...?

DIY: Památník na dětství (deník miminka)

V knihkupectvích a na e-shopech se prodávají nejrůznější památníky k zapisování vzpomínek na dětství (teď už i opravdu hezké), i my doma jeden máme, ale kromě něj jsem chtěla tvořit něco vlastního, kde mě nebude omezovat přednastavený design a budu moct zapsat to, co chci, v jakémkoliv rozsahu a hlavně si ten design vytvořím sama. Od dětství mě bavilo tvořit nejrůznější deníky, tak to aspoň teď v dospělosti mám na co využít :D Rozhodla jsem se pro inspiraci sepsat tento článek, protože vím, že spousta maminek předepsané deníky nechce a hledá tipy na nějaké vlastní, jako je třeba ten Tondův.

Tak jdeme na to! Vezmu to pěkně bod po bodu:

DO ČEHO PÍŠU?

Na takový deník se nejvíc hodí blok s tvrdšími papíry, takže třeba takové to fotoalbum na nalepování fotek. Věřte, že i když budete hodně psát a jen občas přidáte fotku, nebo jinou vzpomínku, papír musí být silnější, aby to hezky drželo pohromadě, až v tom budete třeba i za 30 let listovat (a budou vám na ty stránky kapat slzy dojetí). Rozhodně dejte přednost kroužkové vazbě – se zhmotněnými vzpomínkami nabydou stránky na objemu a jedině na kroužkách to bude dobře fungovat. K zahození nejsou ani pořádně tvrdé desky, které unesou nejen váhu papíru, ale i roky v domácí knihovně a putování z ruky do ruky (prvních a dalších holek nebo kluků vašeho potomka). Barva papíru? Ta je na vás, ale já vybrala černou, protože miluju bílou fixu na černém papíru. To je prostě už takový můj styl. Pokud se ptáte, kde přesně jsem blok koupila, tak v Papírně, ale už je to nějaký ten rok zpátky. Dlouho nám ležel doma a neměli jsme pro něj využití. Velikosí je to A4 a tento rozměr se mi zdá pro tento účel nejpraktičtější.

FIXY, LEPENKY A DALŠÍ NÁŘADÍ

Pokud si vyberete blok s černým papírem, stejně tak jako já, budete potřebovat i speciální výbavu na psaní a další dekorace. V každém papírnictví seženete bílé fixy. Hodí se tenká (na psaní a jemnější malování) i tlustá. Kromě toho jsem pořídila fixu ve stříbrné a zlaté barvě a taky sadu neonových gelovek. Ty totiž vypadají na černém papíru skvěle. Nedílnou součástí našeho deníku jsou washi pásky – japonské papírové lepenky nejrůznějších barev. Ty se dají využívat k připevňování věcí na památku, ale taky k dekoraci. Plastové věci a fotky podchytím vždy buď klasickým lepidlem, oboustrannou lepenkou a někdy i průhlednou izolepou (ale tu moc nepoužívám, protože není hezká). Kdybych měla holčičku, rozhodně tam budou ještě třpytky!

FOTKY A DALŠÍ VĚCI NA PAMÁTKU

Nejvíc nostalgicky na mě působí fotky z Instaxu – to díky jejich rámečku a retro vzhledu. Proto do památníku nenechávám fotky vyvolávat klasicky, ale tisknu je doma na tiskárně Instax Share SP-2. Jednoduše ji spáruju s mobilem přes wifi a během chvilky si vytisknu jakoukoliv fotku, kterou jsem pořídila  – buď právě mobilem, nebo foťákem (posílám si fotky z foťáku do mobilu). Líbí se mi i to, že náplně do tiskárny mohou mít různou barvu i vzor, takže fotka může být kromě klasického bílého i v modrém, černém nebo třeba v puntíkatém rámečku.

TIP: Do 24. prosince ji na Instaxshop.cz mají (stejně jako další Instax modely) v akci a místo 4999 Kč stojí 2499 Kč!

OBSAH PAMÁTNÍKU

Než začnete, možná se vám bude zdát obtížné dát tomu nějakou formu a vůbec vymyslet, co tam psát a lepit, ale ono to podle mě přijde tak nějak přirozeně samo. Já začala fotkami z ultrazvuku, pokračovala přes ty těhotenské, porodnici, první pokojíček a pak už to jde plynule jen podle toho, jak vám dítě „stárne“. Osobně mi vyhovuje věnovat 1-2 stránky každému tématu, a pak i každému měsíci prvního roku života a dál podle toho, co se zrovna naskytne. Do každého měsíce doplňuji, co nového se Tonda zrovna naučil, co zažil a pak všechna ta dětská „poprvé“. Můžete také udělat celou stránku věnovanou prvním věcem, kam přehledně zaznačíte, kdy potomkovi vyrostl třeba první zub, kdy jste jeli prvně do ZOO a další milníky. Určitě ale v rozsahu myslete dopředu, aby vám památník vystačil na celé období, které do něj chcete zaznamenávat (většinou první 3 roky života).

Na stránky lepím fotky, diplomy, vstupenky, zkrátka všechno upomínkové, co se tam vejde. Třeba na prvním stříhání jsme dostali diplom s pytlíčkem vlásků, takže Tonda bude mít schované i to, ačkoliv mi tahle předpřipravená kolonka přišla v tištěných památníčcích taková divně morbidní… „pramen prvních vlasů“ :D …

Taky jsem na knihu využila milníkové kartičky – přišlo mi líto je dál nijak nevyužít, takže je lepím k příslušným událostem přímo do deníku.

Pokud si pořád nejste jisti, jaký koncept vlastnoručnímu památníku dát, klidně se inspirujte v těch, co se prodávají předtištěné. Některé nápady jsou tam fakt cool.

OBRÁZKY, TEXTY, RÁMEČKY…

Památník netvoří samozřejmě jen věci, co tam nalepím, ale zásadní je i text. Píšu krátké, výstižné věty / texty / popisky. Myslím si totiž, že dlouhé slohovky tam nikdo stejně číst nebude. A rozhodně v tom památníku musí být útulno! Pokud umíte kreslit, máte vyhráno, to rovnou na poslední stránku můžete napsat „Iustrace: máma“, ale pokud máte talentově omezenější možnosti, věřte, že si vystačíte i s jednoduššími obrázky. Hodně také dělají různé rámečky a ohraničení. Já třeba moc ráda celou stránku obtečkuji, nebo občárkuji jednotlivé odstavce. Ale to už je zase o fantazii a vkusu každého z nás.

A co je hlavním bodem úspěšného tvoření vlastního (a vlastně i předtištěného) památníku? Vytrvalost a aktivita, protože věci se strašně rychle zapomínají. Já už jsem pěkně ve skluzu a budu to dohánět horko těžko s poznámkami, co si dělám do mobilu a podle fotek.

5 komentářů: „DIY: Památník na dětství (deník miminka)“

  1. Jani to je parádní nápad !! moc pěkné!!! jen bych se chtěla zeptat, kde kupuješ ty barevné pásky ? To seženu taky v papírnictví ?

  2. Moc krásné! Děkuju za inspiraci :) taky se na nějaký chystám, malý má půl roku a už je to třeba, protože člověk fakt zapomíná… Ale už m

  3. Moc krásné! Děkuju za inspiraci :) taky se na nějaký chystám, malý má půl roku a už je to třeba, protože člověk fakt zapomíná… Ale už mám trochu víc času tak si věřím :D

  4. Dobrý den, mohla bych se zeptat, jakou používate značku bílého popisovače a jaký nejtenší máte? Moc děkuji za radu. Tereza

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.