Po Česku

Celodenní výlet do Poděbrad

V Čechách máme tolik krásných měst, ale když je člověk moc nezná a vyrazí tam na výlet, většinou má za hodinku hotovo a může jet zpátky domů. Jedno z těchto měst jsou podle mě Poděbrady. Kdybychom tam jeli sami, zajdeme na kolonádu a pak pofrčíme. Naštěstí tam ale máme kamarády, Kláru a Petra, a ti pro nás připravili báječný program na celý den. A já jsem se rozhodla ho sepsat i na blog, protože by se to mohlo někomu hodit jako inspirace na výlet na celý den. Na tenhle výlet můžete jak sami, tak i s dětmi různého věku, včetně těch, co se ještě vozí v kočárku. Vyplatí se  zabalit i kolečkové brusle.

NA ZAČÁTEK ZMRZLINA

Naše trasa začíná v 10:30 na neplaceném parkovišti u řeky, hned u náměstí. Petr s Klárou už nás vyhlížejí, protože tradičně jedeme pozdě. Jen co zaparkujeme, míříme do cukrárny U Reinvaldů. Tu najdete hned na kraji náměstí, na růžku, a mají tady senzační zmrzlinu. Spoustu druhů kopečkové (včetně příchutí jako jsou vanilkové rohlíčky nebo Tofiffe) a taky různé točené. Já si objednala točenou Oreo, protože mě fakt zaujala svojí černou barvou. Se zmrzlinou v ruce se jdeme podívat k zámečku. Koho zajímají památky, ten může i na prohlídku, ale my dnes máme jiný program, takže jen omrkneme uměleckou instalaci v podobě srdíček otáčejících se po větru a záhon plný růží, které tu zasadily různé významné osobnosti. To vše se nachází na „nádvoří“ u kina. Když pak dojdete na zadní nádvoří, můžete ochutnat první z poděbradských pramenů na naší trase – pramen Bülow, který se nachází právě zde. A kdo nebude mít dost, ten si dá prameny ještě za branou zámku, po levé ruce (pramen Hohenlohe).

Černá Oreo zmrzka
Nádvoří u kina
Pramen na druhém nádvoří
Pramen Hohenlohe

OD ZÁMEČKU NA PLAVBU LODÍ

Nejkratší cestou od zámku jdeme k řece. Tam totiž kotví Král Jiří – výletní loď a zhruba každou půlhodinku vyjíždí směrem k soutoku Labe s Cidlinou. Kupujeme jednosměrnou jízdenku, objednáváme pití a už sedíme na střeše s výhledem. Míříme do zdymadla, pak plujeme a brzy kotvíme právě na soutoku. A tady nás čeká další jedlá zastávka. Míříme do stánku s grilem, který se nachází úplně na konci, těsně vedle louky/pole. Jdeme po čuchu, protože tady jede gril na plné obrátky.

PSTRUH A UZENÉ KUŘE NA POSILNĚNOU

Rozhodně se vyplatí objednat si tady čerstvého pstruha pečeného na grilu a také grilované uzené kuře. To nám chutnalo nejvíc, ale i obyčejný grilovaný hermelín je tady dochucený ještě cibulkou a česnekem, takže i ten je dobrou volbou. Já všechno zapila bezovou limonádou, ostatní se posilnili točeným pivem. Opravdu to tady žije a pán u grilu se nezastaví. Taky je tu spousta cyklistů, protože tudy vede stezka. A to je výzva pro ty z vás, kdo si zabalili brusle. Teď přišel jejich čas.

Pokud vám zbyde chleba, víte co s ním…

KOLEM MEDVĚDÍHO ČESNEKU ZPÁTKY DO CENTRA

Po cyklostesce s vracíme zpátky do centra Poděbrad. Ať už pěšky, nebo na bruslích, pokud jste tady v jarních měsících, tak mějte oči a nos na stopkách, protože je tu několik tajných míst, kde roste opravdu spousta medvědího česneku. Kde přesně, to vám neřeknu, nechám to na vašem štěstí :) A komu vyprahne, pro toho jsou připraveny stánky s občerstvením, kterých je po trase několik. Když se blížíme zpátky ke kotvišti „naší“ výletní lodi, objeví se před námi obrovské dětské hřiště, vedle kterého jsou čisté veřejné záchody a jsou zdarma. (No jo, to je přece na výlet důležitá informace!)

Medvědí poklady

OD HŘIŠTĚ ROVNOU NA KOLONÁDU

Jdeme uličkami Poděbrad a míjíme fakt pěknou sýrarnu. Škoda, že je svátek a má zavřeno, jinak bych tam určitě vlítla. A o pár kroků dál začíná slavná kolonáda. Hned si kupujeme teplou oplatku – ne jednu, ale všechny. Od každé příchutě jednu: oříšek, skořici, čokoládu i vanilku. A aby řeč nestála, Petr hází minci do vedle stojícího „cirkusu“ a pouští ná Poděbradskou hymnu. Vyhrne se opona, „cirkus“ zpívá a jezdí v něm figurky. Především děti tím určitě potěšíte.

Stánek s oplatkami

„Cirkus“ s hymnou Poděbrad

Kolonáda má několik částí. Hned na kraji je taková moderní, dřevěná část s hezkým parkem vhodným na piknik, dál pokračuje kolem Eliščina pramene ta tradiční. Pozastavujeme se nad květinovými hodinami v trávě, které jsou zajímavé tím, že je na nich datum vyskládané z kamínků. Vždy o půlnoci někdo musí datum ručně přeskládat. A hned za hodinami je zase něco pro nejmenší výletníky. Stojí tam trpaslík s kladivem a každých 15 minut klepne do kovové houby.

Moderní část kolonády
Eliščin pramen
Eliščin pramen
Květinové hodiny
Trpaslík, který klepne do houby kladivem.

POSLEDNÍ PRAMEN S VÝHLEDEM NA FONTÁNU

Přes poslední část kolonády, která je krytá a je v ní výstava fotek, se dostáváme k pramenu Boček. Hned si kupujeme kelímek a jdeme ochutnat. Dlouho u něj ale nevydržíme, protože nás to táhne k nádherně modré fontáně. A nejsme sami, fotí se tu úplně všichni. Vzadu za fontánou, za stromy, je budova nádraží, která byla postavena do tvaru lokomotivy. To ale většinou nepoznáte, protože je schovaná za stromy.

Poslední pramen

NA BURGER A POTOM DOMŮ

Poslední zastávkou naší procházky je restaurace Café Oliver. Určitě můžu doporučit mrkvový krém, který hravě vydá i za hlavní chod (je v něm totiž ještě bramborové pyré a kuřecí prso) a taky burger Oliver s domácími hranolkami, který mi opravdu moc chutnal. Lívance také určitě stojí za ochutnání. My si je dali všichni dohromady, protože už jsme vážně nemohli. Domů jsem si nechala zabalit karamelový dort a rozhodně jsem neudělala chybu, protože byl fakt úžasný. Dorty si tu pečou totiž sami a poctivě. A pro ty s malými dětmi: v restauraci je přebalovák :) Pokud byste si před cestou domů chtěli dát ještě kávu, neuděláte chybu, když si ji dáte přímo v restauraci, nebo se můžete zastavit v Kafíčku u „moderní části“ kolonády.

Naši úžasní průvodci. Děkujeme za skvělý den :)
Mrkvový krém
Burger Oliver
Kulajda
Club sandwich
Tatarák z tuňáka
A šťastné miminko

TIP: Seznam všech veřejných pítek – pramenů najdete TADY.

 

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.