Po Česku

Výlet do Brna: food tour, 8 mimin a drama na závěr

Byl to celkem spontánní nápad a vzniknul v našem „mama blogerském“ chatu na Instagramu. A světe div se – my se fakt domluvily a vyrazily za holkama do Brna. Vlakem, s miminama, přes noc. Pokud vás zajímá, co dobrého se teď v Brně dá ochutnat, jestli je lepší jet s miminkem Regio Jetem nebo s Českými drahami a co se nám to vlastně stalo cestou domů za horor story, tak rozhodně čtěte dál.

Na úvod vám představím účinkující, abyste věděli, kdo všechno se výletu zúčastnil: Kačka z Prahy (a Tobík o měsíc starší než Tonda), Kačka z Brna (a Natálka o 3 měsíce mladší než Tonda), Marťa (a Mikýnek o 2 měsíce mladší než Tonda), Kamča (a Agi o měsíc mladší než Tonda), Lucka (a dvouletý Filípek), Verča (a 13 měsíční Emmička) a Bára (a Vojtík o měsíc starší než Tonda).

CESTA DO BRNA: REGIO JET

Na cestu tam jsme měly zamluvená místa v Regio Jetu. Bohužel už bylo vyprodáno do vagonu pro děti, který vypadal úžasně – jako jeden velký dětský koutek – takže jsme měly z cesty trochu obavy, jestli to děti a hlavně spolucestující v klasickém vagonu přežijí. Protože jsme dobře zvládly zabalit jen do baťohů, zbylo nám pod kočárky místo na Prosecco, aby bylo čím utišit naše nervy, když by už děti utišit naopak nešly. První překážkou bylo vejít se do vlaku s kočárky. Ačkoliv jsme měly v objednávce uvedeno, že je povezeme, nebylo kam je dát a tak jsme se při nástupu všem pletly a pak musely nechat kočárky u vstupu do vagonu, kam ale stevard pořád posílal k nástupu další cestijící, kteří se pak vraceli, aby nastoupili jinými dveřmi. Parkování kočárků také hodně, hodně rozhodilo jednu stevardku, která v průběhu cesty zuřivě naše kočárky odhazovala a nosila z místa na místo a mumlala u toho něco o volech. Jinak byla cesta ale super. Ve vlaku bylo čisto, Tonda ocenil mini televizku na sedadle a mě zase překvapily uklizené toalety, kde dokonce byla kytka. Jídlo jsme si nakonec neobjednaly (vystačilo nám to Prosecco), ale kdybychom bývaly jely tímto vlakem i domů, dala bych si sushi.

Pohodička v Regio Jetu s Proseccem. To jsme netušily, jak se nám po tom bude cestou domů stýskat :D

NAŠE BRNĚNSKÉ UBYTOVÁNÍ

Na přespání jsme si vybraly penzion Královská cesta, který není úplně v centru, ale protože je v Brně všechno relativně blízko, dalo se to zvládnout. Z vlaku to bylo pěšky asi 20 minut a trošku jsme doufaly, že nám dají pokoje už ve 13 hodin (check in byl standardně od dvou), ale to jsme se spletly. Nešlo to a odmítli nám i ponechat batohy na recepci. Naštěstí za rohem pracuje manžel Marti a tak naše záda zachránil on. Ubytovaly jsme se tedy až večer po celodenním chození po Brně. Verča, která dojela do Brna na rozdíl od nás autem, spala v přízemí a my v prvním patře. Pokoje byly čistě a nově zařízené, v ceně byla klasická, dobrá snídaně (na výběr asi ze 4 druhů snídaňových talířů). Bydlelo se tam hezky, jen v noci občas rušil některý z hostů restaurace, která se nachází v přízemí.

BRNO A STREET FOOD: Būcheck na Zelňáku

Naše první zastávka na jídlo byla na Zelňáku. Pokud hledáte nejlepší street food v Brně, tak tady ho najdete. Jen přijďte včas, protože už to je proslavené a brzy je vyprodáno. I my už našly proškrtané menu, ale ještě nám burgery s trhaným vepřovým vykouzlili. Chutnaly famózně, což usoudil i Tonda, takže na mě celou dobu z kočárku pokřikoval „mňam mňam“ a následně mi snědl celou vrchní část bulky. Je vidět, po kom to dítě je.

Burger s trhaným vepřovým
Nálet šílených matek

NENÍ VĚTRNÍK JAKO VĚTRNÍK

Po burgeru jsem měla chuť na něco sladkého a tak mi holky doporučily vyhlášený karamelový větrník od Café Momenta. Nehledejte ve vitríně klasický větrník. Tenhle vypadá jako několik bochánků spojených do kruhu a nahoře je karamelová křupinka. A ten krém uvnitř? To je něco neskutečného. Pokud ho ochutnáte a budete tvrdit, že už jste jinde měli lepší, chci adresu a jedu tam. Já lepší nejedla. Navíc – praktický bochánkový tvar vám zajistí, že dezert pohodlně sníte i venku bez příboru, protože si můžete ulamovat jednotlivá sousta (taky se díky tomu můžete dělit s ostatními, ale to se vám asi moc nebude chtít).

VÝŠLAP NA „ŠPÍGL“

Brňáci tomu říkají Špilas, já si to tradičně přebrala po svém a nazvala Špilberk Špíglem, což ostatní dost pobavilo a celkem se to ujalo. Takže až  příště pojedete do Brna a budou všude cedule na Špígl, víte odkud vítr vane. Cestou do kopce nám aspoň slehlo a pak jsme v trávě vypustily děti, aby si taky trošku pohrály. Před odchodem jsme si ale ještě nenechaly ujít nádherný výhled. Ten vážně stojí za to.

PRAHA V BRNĚ? BYLA K JÍDLU.

Prahou v Brně nemyslím naší výpravu. Praha v Brně je, jak na webu píšou, variabilní kulturní prostor s galerií a kavárnou. Já bych k tomu doplnila: a taky s krásnym, klidnym dvorečkem a hlavně – S VÝBORNÝMI DOMÁCÍMI NANUKY. Po Špíglu nás totiž skvěle osvěžily. Já měla grepový s granátovým jablkem, Kamča makový, Kačí malinový… zkrátka příchutí měli na výběr hodně a prý se nabídka mění, třeba podle sezony.

Na dvoře Prahy v Brně

VEGANSKÁ VEČEŘE OD FORKY’S

K večeru jsme pomalu mířily do penzionu, ale chtělo to na pokoj něco k jídlu, až nám děti usnou a budeme mít klídek na večeři – takže ideálně něco studeného. Proto jsme se zastavily ve Forky’s a vzaly si sebou Super bowl (nebo Buddha bowl). Ačkoliv moc často veganské podniky nevyhledávám (děsím se všudy přítomné sóji, na kterou mám alergii), vrhla jsem se tady do toho po hlavě. Vypadalo to totiž opravdu lákavě, čerstvě, zdravě. Já jsem si do své mísy navolila salát s bylinkovou zálivkou, quinou, cizrnu, černou čočku, koriandr, klíčky, zelí a cibuli. Byla to opravdu vydatná porce, jen mi malinko chyběly výraznější chutě – v duchu jsem si tajně myslela na balsamico, nebo něco podobně výrazného, čím bych porci dochutila.

BRUNCHE’S, EXKLUZIVNÍ LÍVANCE

Snídani jsme měly rezervovanou v Brunche’s. Rezervace je opravdu nutná, protože všichni evidentně vědí, jaký poklad v Brně mají. Kdybych měla popsat snídani jedním slovem, asi bych napsala: BOMBA!!! Domácí limonády obsahovaly obrovskou porci čerstvého ovoce (ne lžičku mraženého, jak bývá často zvykem) a pak nám znovu vyrazili dech, když na stole přistály lívance. Na lívance se tady zaměřují a já nikde nejedla lepší. Mají několik druhů, ale tohle je spojuje: velká porce, kvalitní suroviny, neotřelé nápady a brněnská cena. Můžete si objednat slané – třeba s vejcem benedikt, sladko-slané – se slaninou, javorovým sirupem a hromadou ovoce, ale já se vrhla po vyloženě sladkých. Dostala jsem kopec lívanců s porcí mascarpone. Okolo byly nasypané slané preclíky pokapané rozehřátou čokoládou a na vršku porci zdobily jedlé květy. K dokonalosti to dotáhla konvička horkého slaného karamelu na přelití. To bylo nebe!!! Taky nesmím zapomenout zmínit domácí toustový chleba, který vypadal fakt dobře.

Moje lívance, které jsem na závěr ještě přelila slaným karamelem.
Francouzský toast
Čokoládové s banánem
Slaninové s javorovým sirupem – ještě před politím :)

POSEZENÍ NA DECE: PIKNIK BOX 

Hezké počasí nás vylákalo ven a proto jsme si rozložily deky u Piknik boxu. Uznávám, že to je skvělý koncept, který mi v Praze chybí. Můžete si tady půjčit nějaké proprietky na piknikování, ale taky tady je kavárna, kde vás na piknik rádi sami zásobí. Výhodou je, že tu jsou samozřejmě i toalety a vodovod a pozor – nechybí přebalovák.

SORRY, PEČEME JINAK – POVINNĚ VŠICHI!

Vůči Sorry jsem byla skeptická, protože ty dezerty vypadají tak bláznivě, že jsem prostě nevěřila, že budou dobré. Jak jsem se spletla. Objednala jsem si naschvál ten, co vypadal nejšíleněji a udělala jsem dobře. On chutnal stejně bláznivě skvěle, jak vypadal! Zapila jsem ho růžovým střikem a ještě jsem pro Ondru koupila krabičku pralinek, které vypadaly jako figurky z nějaké hry. O dezertech v Sorry bych jednoznačně řekla, že jsou šokující. Jeden je s pravými cvrčky, další obsahuje pipetu plnou karamelu, jinej vypadá jako od Willyho Wonky… no musí se to zažít. A já jsem šťastná, že tady takový jedinečný podnik je. Sympatické je mi i prostředí pné origami, které mi zase připomnělo naší cestu po Japonsku. Pokud dokážete origami z papíru na stole poskládat, můžete pak ptáčka nechat pověsit k ostatním na strop.

Růžový střik s malinami byl taky super
Tohle jsem nazvala „dort na klacku“ :D
Můj super dort
Origami všude!
Neuvěřitelné pralinky! A vydržely i cestu domů (jen prasátko se mi trochu zamazalo, čuně jedno), tohle jsem totiž fotila až doma v kuchyni.

HOROROVÉ ČESKÉ DRÁHY NA CESTU DOMŮ

Závěr skvělého výletu nám zkazil zážitek z vlaku, který se začal tvořit už na brněnském hlavním nádraží. Když jsem s kočárkem a báglem nastoupila do malého výtahu na nástupiště, bylo jasné, že už se ke mně nikdo nevejde. I přesto nějaký chlap hulvátsky naskočil a úplně mě odhodil na kočárek – stál na mě úplně nalepený. Když jsem mu řekla, že to není moc slušné, dozvěděla jsem se, že jsem husa. Ještě jsem si s tím hulvátem vyměnila několik vět a pak jsme s Kamčou čekaly na 20 min zpožděný vlak. Ostatní holky zůstávaly na místě, nebo pokračovaly z Brna jinam. Byla jsem v klidu, do vlaku se mi podařilo zarezervovat místa do vagonu pro děti a tak jsem si říkala, že budeme mít mimina pohodlně v kočárku a dojedeme ještě ve větším klidu, než s Regio Jetem. Jízdenky u ČD i byly o 80 kč na osobu dražší. Vlak přijel a nějaký pán nám pomohl do mega schodů do toho vagonu pro rodiče s dětmi. Tam nás čekal šok.

Vlak byl přeprodaný snad nad několik kapacit a vagon pro děti byl narvaný všemi lidmi včetně těch popíjejících. Kočárky jsme musely nechat u vchodu, pobrat z nich všechny věci i děti a prodrat se do kupé na druhé straně vagonu. Tam jsme z našich míst „vyhodily“ dospělé bez dětí, co nám je zasedli a pak jsme se usadily. Trnuly jsme, co ty naše kočárky mezi tou masou lidí, protože ani jedna nemáme zrovna levnou značku. Jen co jsme se posadily, přišla průvodčí, abychom ukázaly jízdenku, že máme určitě jen tři místenky. To nebylo možné, protože jsem přes internet objednala 2 dospělé a 2 děti, což mi i potvrdili mailem.

Jojo, to tak je, to je správně. Když jsou 2 dospělí, tak automaticky pro 2 děti dostanete jen jedno místo!

Povídá průvodčí a mně to ale teda moc logicky nezní. Říkáme, že to se teda nedá nic dělat, že to zvládeme se třema sedačkama že si děti prostřídáme. Jak se tak handrkujeme o ty jízdenky, všude je miliarda lidí, vydýcháno, vedro, zmatek, najednou Kamče padá Augustýn na zem ze sedačky. Obličejem přímo na podlahu a teče mu krev z nosu. Vypadá to zle a já jsem přesvědčená, že vystupujeme a jedem do nemocnice, ale Agi dost rychle přestává plakat a vypadá, že je v pořádku. Kamča je naštěstí hodně klidná máma a tak nezmatkuje a všechno zvádá s grácií.

Když se konečně usadíme a zavřeme dveře kupé, rozhodně je velký omyl myslet si, že máme vyhráno. Za chvíli je totiž průvodčí znovu ve dveřích, že nám vezme i další místo pro naše děti a musí tam posadit jiné děti, pro které rodiče nevyřídili místenku. A tak si k nám sedá asi desetiletý kluk a čtrnáctiletá holka, vnoučata toho hulváta z výtahu. Super.

Tonda většinu cesty brečí, protože mu je na mě horko a taky nám oběma nepohodlně. Nemůžu ho pořádně nakrmit ani uspat, natož nějak zabavit. Ke kočárku se nedostaneme, protože chodba je plná jako v prasečáku. Když konečně na poslední hodinu Tonda usne, opravdu si vydechnu.

Závěr tedy je takový, že už NIKDY nepojedu s ČD, když bude možnost zakoupit jízdenku v Regio Jetu. Byl to otřesný zážitek. Naštěstí jsme si ale výlet do Brna celkově tak užili, že nám ho tohle nezkazilo.

Závěrečná fotka po cestě vlakem. Kamča ukazuje neštěstí a já zase mám radost, že jsme přežily :D

A já závěrem děkuju všem holkám za skvělou dámskou jízdu a taky za trpělivost všem podnikům, které jsme navštívily, protože je mi jasné, že takové kočárkové komando moc lidí rádo nevidí :D

2 komentáře: „Výlet do Brna: food tour, 8 mimin a drama na závěr“

  1. Jani, v Brunches jsem měla stejný livance, jak ty a vůbec swm si nemohla vybrat. Souhlasím, úžasné místo <3

  2. Ten brunch bych si nechala líbit, vypadá to skvěle :)
    No a přístup ČD? Klasika, nejhorší dopravce v česku. Ale upřímně řečeno, pokud bych měla koupené místenky na čtyři sedadla, tak bych se z nich rozhodně vyhodit nenechala. Oni prostě zkouší, kam až můžou zajít – a u vás se jim to podařilo dost daleko.

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.