Po Česku

Víkend v Jizerkách: Jablonec, Liberec a trochu hor

Před dvěma týdny Ondra odjel na Kaprun a já už u smažení řízků na cestu chytla smutek, že od Tondova narození jsem pořádně nikde nebyla, že to není fér a že už mi to doma leze krkem (prosím, že v tom nejsem sama ???). A tak mě Ondra překvapil a hned na další víkend nám zamluvil apartmán v Jablonci.

UBYTOVÁNÍ

Vyrazili jsme už v pátek odpoledne. „Už“ je opravdu na místě – kdo má dítě, ten ví, jak dlouho trvá všechno sbalit a je jedno, jestli se jede na den nebo na týden a že je tedy úspěch vyrazit dřív, než o půlnoci. S plným autem jsme přijeli do Jablonce a vynosili těch tisíc tašek do našeho apartmánu. Ubytování se vážně povedlo. Byteček „Mumlava“ byl součástí Jizera Apartments, což jsou úplně nové a opravdu vkusně a čistě zařízené apartmány. Ten náš byl v ulici Soukenná – ta se nachází v samém centru Jablonce (nebo mi to tak přišlo). Ubytování je tak nové, že jsme dokonce byli jedni z prvních hostů. Nechyběla vybavená kuchyň (včetně trouby a varné desky), koupelna s vanou, obývák s televizí a v ložnici byla postel s obrovskými polštáři.

PRVNÍ VEČEŘE

Když jsme se zabydleli, krátce jsme se prošli po městě a zastavili se něco nakoupit v místním obchodním centru, ale brzy jsme se vrátili do našeho apartmánu, protože byl čas vykoupat a uložit Tondu. Jablonec je evidentně město kebabů, pizzy a číny – mají je na každém rohu, ale my díky tipům z Instagramu (děkuji!!!) věděli, že si máme dát QBurger, což bylo ideální, protože nabízejí rozvoz. Přivezli nám skvělé burgery, medová křídla, hranolky a colu. Ačkoliv jsme dostali jiné burgery, než jsme si objednali, nezlobili jsme se, protože byly skvělé. Není divu, že má restaurace tak „natřískáno“ a na rozvoz se čeká i hodinu a půl. Burgery mi chutnaly asi tak stejně, jako v pražské Palandě a tam mám burgery ze všech nejraději (když zapomenu na naše Beef & Burger, haha).

Kdo se ptáte, jestli jsme vezli cestovní postýlku pro Tondu, odpovídám „ne“. Nikdy ji nikam nevozíme, ale jezdí s námi hnízdečko, které si dáme doprostřed postele (nebo na další postel) a v pohodě nám to zatím fungovalo všude, i tady.

SNÍDANĚ V LIBERCI

Ráno jsme na nic nečekali. Hned jsme se vypravili do Liberce do Mikyny, kterou nám všichni doporučovali jako nejlepší místo na snídani a taky na nás pořád vyskakovala u našich hipster kamarádů na Instagramu. Báli jsme se, že bude plno a nebudeme si mít kam sednout, ale měli jsme štěstí a chytli stolek hned u vchodu, kam jsme se vešli pohodlně i s kočárkem. Já jsem si dala „instagram friendly“ chleba s avokádem, Ondra snídaňovou misku a pak jsme ještě zkusili brownies s tvaroháčkem a pomerančový dort. Můžu říct, že mi všechno chutnalo a byla to ideální velká snídaně pro den v horách, který jsme si naplánovali. A jako bonus – takhle příjemnou obsluhu jsem dlouho nikde nepotkala.

TRAPAS U ŠÁMALOVY CHATY

Posilněni pořádnou dávkou avokáda jsme vyjeli do kopce k Bedřichovu, kde na nás narozdíl od Liberce čekala pořádná sněhová nadílka. Pohádkově zasněženou silnicí jsme se přiblížili až k Šámalově chatě, odkud jsme se měli vypravit po žluté, jak jsme si našli na internetu – trasa vhodná i pro kočárky, krásná cesta kolem vodní nádrže, to znělo dobře. Když jsme vystoupili z auta a navlíkli Tondu do kočárku, asi 8 x jsem nadšeně zopakovala, jak je tam krásně a že bych nečekala, kolik běžkařů se dá v lese potkat.

„Ondro, po stranách je tu běžkařská stopa, tu nesmíš pošlapat, musíme jít středem!“

Machrovala jsem, protože už jsem jednou na běžách byla, takže jsem samozřejmě děsně zkušenej horal a vím, že stopa je svatá. Pak se ale ze zatáčky zuřivě vyřítil pán na běžkách a zahulákal na nás, že jsme asi úplně hloupý, že tam s kočárkem a bez běžek nemáme co dělat. A tak jsme se rychle odklidili zpátky k autu, přecejen běžkaři byli ozbrojeni hůlkami. To, že se v zimě žlutá změní z pěší na běžkařskou, to jsme netušili. A tak tady nebylo vůbec kam jít. Ondra aspoň vyvětral drona, já jsem v počínající vánici nacpala do Tondy pár lžiček květáku, zaplatili jsme stovku za parkování a romanticky zasněženou silnicí jsme se vrátili na křižovatku u Bedřichova.

SLUNÍČKO A KONEČNĚ KRÁSNÁ PROCHÁZKA

Pokračovali jsme dál do kopce a auto nechali tentokrát na parkovišti u hotelu Královka (je tu navíc i rozhledna), kde jsme pánovi ve vestě s nápisem „ředitel parkoviště“ také zaplatili 100 Kč za stání. Situace začínala vypadat líp. Zmizely mraky, přestalo sněžit a na azurově modré obloze zářilo sluníčko. V autě jsem přebalila Tondu a vyrazili jsme na procházku okolo ohrady s irskýma krávama, Prezidentské chaty (kde prý mají nejlepší svíčkovou, ale bohuže jsme ještě neměli hlad) a dalších a dalších běžkařských tras. Bylo tam jako v pohádce.

JEŠTĚ JEŠTĚD!

Protože ještě nebylo tak pozdě, po procházce nás znovu zlákal Liberec, ale tentokrát o pár metrů výš, než se nachází Mikyna. Jelo se na Ještěd! Lanovka nás na vrchol vyvezla i s kočárkem za 4 minuty a my chytli nejen stále modrou oblohu, ale také zlatou hodinku, což se rovná ráj pro fotografy. Namrzlé stromy, závěje, výhled na bílé lesy. No to byla nádhera! Ondra fotil, já se kochala a Tonda hučel v kočárku, protože ho to vůbec nezajímalo.

Když jsme byli na Ještědu naposled, bylo v restauraci hrozně plno a my se nestihli najíst, což jsme se chystali dnes napravit, ale bohužel, ani tentokrát nám situace nepřála – s kočárkem se dovnitř fakt nedá dostat. Rampy jsou v zimě zavřené a vynášet Tondu po plechovém točitém schodišti, to fakt ne. Tak zpátky na lanovku. Jezdí každou půlhodinku a hurá, zrovna pojede! Přišli jsme do čekárny a těsně před námi se zaklaply dveře, protože kabina byla plná. Tak jsme si sedli a čekali na další. To jsme ale nevěděli, jaké to bylo vítězství! Sardinky odjely dolů a před námi se znovu otevřely dveře, ve kterých nám strašně milý průvodčí nabídl, že nás dolů vezme druhou kabinou a tak jsme my spolu s další rodinou měli úplně soukromou jízdu. Báječný!

BURGERU SE NEVZDÁME

Ačkoliv jsme se nakonec dostali dolů o lanovku dřív, na restauraci už bylo pozdě, pokud jsme ji nechtěli absolvovat se řvoucím a unaveným dítětem, takže jsme se shodli na tom, že upřednostníme návrat do apartmánu a zopakujeme si včerejší burgerovou večeři. Jenomže nám nikdo nezvedal telefon. Já se tedy vypravila s Tondou do koupelny a Ondra do auta, aby pro nás ulovil burgery sám. Sotva Tonda usnul, táta stál v obýváku s papírovou taškou a za chvíli už jsme zase seděli přejedení na sedačce. Nakonec to v QBurgeru vyšlo i přesto, že měli úplně plno. Je vidět, že to je vážně to nejlepší, co si člověk v Jablonci může dát a dost se to rozkřiklo.

K MOŘI A ZASE ZPÁTKY

Ráno byla v plánu domácí snídaně v naší kuchyni, takže jsem nám naservírovala vajíčka, párky a konvici čaje, zatímco Tonda trénoval lezení pozpátku u našich nohou. Pak jsme se na doporučení majitelky apartmánů vypravili na okruh okolo přehrady Mšeno, které se tady říká Jablonecké moře. Je to příjemná procházka, ani né moc dlouhá, ani né moc krátká. V létě se tu dá dokonce koupat a okolo přehrady je spousta kiosků, které jsou ale v zimě bohužel zavřené. Po návratu od moře nás už čekalo jen nakrmit hladové miminko, odnosit věci do auta a vypravit se na cestu domů.

VEGANSKÉ I PRO MASOŽROUTY

Tonda měl už sice bříško plné, ale my jsme šilhali hlady. Proto nás čekala zastávka v liberecké restauraci Omam, která nás zaujala fotkami talířů plných barevného jídla. Měli jsme falafel, olivy, hummus, tabouleh a překvapila nás i skvělá káva. Mě si restaurace kromě jídla získala hlavně tím, že poskytla přebalovák a to včetně plínek, které jsme samozřejmě potřebovali, protože jsme jednou jedinkrát vyrazili do restaurace bez přebalovací tašky. Klasika :)

Po obědě jsme spokojeně mohli sednout do auta a jet domů odpočatí po skvělém víkendu. Děkume Jizerky, bylo to u vás parádní!

SHRNUTÍ: DALŠÍ TIPY, KAM VYRAZIT

(ANEB MÍSTA, KDE JSME BYLI I NEBYLI)

Protože jsem na Instagramu dostala pár tipů, co stojí za to, ráda vám je tady předám, třeba se budou někomu z vás hodit. A já děkuju všem, kdo jste mi nějakej tip poslali! Taky přidávám pár míst, která jsme navštívili v minulosti.

JÍDLO

Kovárna Frýdštejn, Ábelův Mlýn (cestou poblíž Turnova), U Medvěda (Jablonec – steaky), Bez Konceptu (snídaně v Liberci), U Smutných (restaurace v Bedřichově), Hospoda Domov (Liberec – hovězí líčka), Coyote (Liberec – burgery), Bistro Široká (snídaně v Liberci), Black Horse (Liberec – baby friendly místo na oběd), cukrárna Ovocný bar (Turnov – poctivá oldschool cukrárna), Chicago Bar&Grill (Liberec – burgery)

ZÁBAVA

Tady by určitě bylo mnohem víc tipů, ale tohle jsou asi ty nejznámější možnosti zábavy v Liberci: Aquapark, ZOO, Botanická zahrada, IQ Landia (nejen s dětmi – vyblbli jsme se tam jako parta dospělých celý den), koloběžkou dolů z Ještědu

 

VIDEO Z VÍKENDU: Ve výběrech na mém instagramovém profilu najdete video sestřih z celého víkendu. Na Instagramu jsem jako @janaduff.

Fotky v tomto článku jsou ode mě a od mého muže, kterého najdete na Instagramu jako @ondrejduffek.

2 komentáře: „Víkend v Jizerkách: Jablonec, Liberec a trochu hor“

  1. To zní jako super víkendový relax :-) My jsme si dali výlet do Liberce letos na Silvestra, a protože bylo opravdu mizerné počasí a Ješťěd celou dobu v mracích, tak nás přátelé jenom povodili po krásách města. A na oběd jsme si zašli do resraurace Plaudit – že prý mají nejlepší řezané pivo v okrese :D To sice nemůžu posoudit, protože pivo nepiju, ale jídlo bylo úplně top a obsluha maximálně profesionální (což mě, jako člověka z oboru, vždycky nesmírně potěší). A skvělým bonusem bylo prostředí, pořád jsem musela čučet kolem sebe :-D Je to dvoupatrový restaurant, přestavěný ze staré textilky. V přízemí klasický industriální styl a v patře, kde jsme byli kvůli dětskému koutku my, zase téma vzducholodí. Pro staromilce jako já to byl vážně skvělý zážitek :-)

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.