Recenze

Parní vařič a mixér v jednom: BÉABA Babycook

Do nedávna jsem Tondovi vařila příkrmy klasicky v hrnci a mixovala „tyčákem“ nebo ve food processoru. Byla jsem přesvědčená, že takovou „zbytečnost“ jako speciální přístroj na přípravu příkrmů nepotřebuju. Pak se mi ale dostala do kuchyně Béaba a už bych neměnila. Proč? Přečtěte si recenzi.

Babycook je samostatný přístroj, který kombinuje šetrnou přípravu pokrmů v páře a mixování. Na trhu jsou dvě varianty – s jednou nebo se dvěma nádobami. Pro jedno dítě je určitě dostačující varianta s jednou nádobou. Zvolit si také můžete barvu a to od neutrální šedé, přes výrazně červenou nebo oranžovou, po limitovanou edici v pastelových barvách.

VAŘENÍ V PÁŘE

Na spodní části nádoby najdete tři rysky, které slouží k odměření vody pro vaření. Čím více vody použijete, tím déle bude cyklus vaření trvat. Pokud se například chystáte vařit maso, odměříte vodu ke stupni 3 (200 ml), zatímco při vaření hrušky postačí stupeň 2 (150 ml). Množství na konkrétní potraviny ale najdete přímo v návodu u přístroje. Nejkratší doba přípravy trvá 12 min, střední 17 min a ta nejdelší 21 min. Odměřenou vodu pohodlně nalijete do otvoru ve vrchní části přístroje, odkud se později během vaření vpouští pára do nádoby.

Pro vaření v páře je v nádobě umístěn odnímatelný plastový košíček, do kterého vkládáte potraviny, které chcete připravit. Vyzkoušela jsem jak ovoce a zeleninu, tak maso včetně telecího a vše se připravilo perfektně. Telecí dokonce doopravdy do měkka. Zeleninu a ovoce je před vařením třeba nakrájet zhruba na centimetrové kousky (slupky můžete ponechat, pokud chcete), maso pak na menší, aby se stihlo ve stejné době připravit. Pokud ale připravujete zároveň více druhů zeleniny, časem si sami vychytáte, že tvrdší zeleninu nakrájite na menší kousky, než například cuketu.

Když máte zeleninu v nádobě a vodu v nádržce, zbývá už jen přiklopit víko opatřené těsněním a jedním stisknutím spustit program. Přebytečná voda ze sražené páry odkapává dolů do nádoby pod zeleninu, kde se zároveň nacházejí nože mixéru. To, že je uvařeno poznáte díky zvukovému signálu a blikající kontrolce.

Horký košíček lze bezpečně vyjmout pomocí plastové špachtle, která je připevněna držákem na zadní straně přístroje.

MIXOVÁNÍ

Mixování probíhá stejně snadno, jako vaření. Pokud nechcete využít všechnu vysráženou vodu (aby nebyl příkrm moc tekutý), část odlijete vedle. Poté už jen stačí vysypat uvařené potraviny do nádoby, tu přiklopit těsnícím mezidílem a zavřít. Mixovat můžete nahrubo i na jemno, to záleží jen na vás a na tom, kolikrát otočíte tlačítko pro spuštení. To můžete držet vždy maximálně 10 vteřin v kuse. Pokud se stane, že některé potraviny ulpí na stěnách, lze přerušit mixování a pomocí plastové špachtle (která zároveň sloužila k vyndání košíčku po vaření) je vmíchat ke zbytku připravovaného pokrmu. Stejnou špachtlí si později pomůžete při vyklápění hotového říkrmu do misky.

Pokud krmíte děti pevnou stravou, nebo máte i starší strávníky, můžete samozřejmě využít pouze parní program a nemixovat.

ROZMRAZOVÁNÍ A OHŘÍVÁNÍ

Pokud chcete šetrně rozmrazit nebo ohřát dětský příkrm a vyhnout se mikrovlnce, můžete na to také použít parní vařič, což mě moc potěšilo, protože do teď jsem používala právě mikrovlnnou troubu a vůbec jsem z toho neměla dobrý pocit. Postupuje se stejně, jako při klasickém vaření, akorát se do košíčku na potraviny umístí nádoba (jakákoliv sklenička, nebo jiná tepluvzdorná nádoba) s ohřívaým / rozmrazovaným příkrmem bez víčka.

Pokud potřebujete uvařit příkrm např. z celé mražené zaleniny, nejprve ji rozmrazíte na kratší program a poté postupujete jako při klasickém vaření.

ÚDRŽBA

Bezprotředně po každém vaření a mixování je nejlepší přístroj hned umýt, dokud v něm potraviny nezaschnou. Všechny části je možné mýt v myčce, nože z mixovací nádoby jsou snadno vyjmout. Já většinou hned po vaření vše opláchnu vodou a poté ještě s čistou vodou spustím na chvíli mixér, čímž se pročistí a nic nemusím dávat do myčky. To se hodí zejména proto, že přístroj používám víckrát za den zatímco myčku tak často nezapínám a také je takováto údržba šetrnější. Než vyschne nádržka, nechávám otevřené víko.

KDE A ZA KOLIK SE DÁ KOUPIT?

Babycook máme z Trendy Baby, kde mají jak verzi s  jednou nádobkou (za 4399 Kč), tak dvojnádobkovou verzi pro ty, co mají doma víc malých hladovců (za 5999 Kč). Dají se dokoupit ještě nástavce na přípravu těstovin, rýže atd. + různé nádoby na skladování potravin (máme například tento dávkovač na zamrazování příkrmů – víc o něm povím v článku o příkrmech).

SHRNUTÍ: CO MĚ NA PŘÍSTOJI BAVÍ?

 • Je to jeden malý přístroj – nezamažu při vaření „půlku“ kuchyně.
 • Ovládání je opravdu jednoduché.
 • Uvaříte v něm kdekoliv, kde máte zásuvku a trošičku vody. Ideální i na cesty.
 • Vaří na páře odměřenou dobu, takže si potraviny zachovají chuť a vitaminy.
 • Vaří bez toho, abyste to museli jakkoliv hlídat.
 • Snadno se udržuje.
 • Je celkem tichý, přirovnala bych to asi k rychlovarné konvici.
 • Uvaří se v něm i maso, čemuž jsem nejdřív vůbec nevěřila.
 • Když nechcete mixovat, můžete využít pouze parní program.
 • Dá se v něm i rozmrazovat nebo ohřívat příkrmy.
 • Líbí se mi design a možnost vybrat si barvu, která se vám hodí do kuchyně.

MÍNUSY: MÁ TO NĚJAKÉ MOUCHY?

 • Vyklopit málo tekuté příkrmy ze dna dá trošku zabrat, ale jde to.
 • Špachtle chytá barvu zeleniny a škrábe se o nože mixeru.
 • Ocenila bych zvlášť nádržku na „odkapanou vodu z vaření“, protože ne vždycky chci všechnu v příkrmu nechat, aby nebyl moc tekutý a někdy dořeďuji až po rozmixování.
 • Víko jde občas nelehce zavřít nebo naopak zaseknout v poloze „otevřeno“.
 • Líbilo by se mi, kdyby někde bylo vidět, kolik času do dovaření zbývá.

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.