Miminko Tonda

Naše zbraně v boji s bolavým bříškem

Než jsem se sama stala mámou, přišly mi všechny diskuze o bolavých bříškách úsměvné. „Proč kolem toho je tolik řečí? Proboha…“ A pak přišla první noc, kdy u nás doma kromě kocourů nikdo nespal. Bolavý bříško dorazilo i k nám. A to člověk hned zjistí, jak závažný téma to je. Mimčo pláče, kroutí se ze spaní a vy, jakožto novopečená máma, vůbec nevíte co s tím, protože vás na tohle nikdo nepřipravil a ani vás nenapadlo, jak nepříjemné to může být. Nevíte, jak mu pomoct a pak to skončí tak, že sedíte a brečíte taky.

A tak jsme asi od třetího týdne Toníkova života hledali a zkoušeli možné i nemožné, abychom mu pomohli a my všichni se zase trošku vyspali. Teď už Tondovi táhne na třetí měsíc a to je ta magická hranice, kdy prý bříško začne samo fungovat tak, jak má a problémy by měly vymizet. Už se na to fakt těším. Tady máte pohromadě věci, které Tondovi pomohly – třeba pomůžou i u vás doma, ačkoliv jak jsem zjistila, na každé bříško funguje jiný fígl.

MASÁŽ BŘÍŠKA S MASTIČKOU

Nejhorší problémy s bříškem byly v noci a proto jsme se na masírování zaměřili hlavně po koupání. Pořídili jsme mastičku Pupík, kterou vyrábí stejná firma, jako Rybilku. Pupík je taková mentolová mastička, která pomáhá od bolesti v bříšku a během nanášení se to spojí právě s masáží. Dětská doktorka nám poradila masírovat bříško kolem pupíku dokola, po směru hodinových ručiček a nebát se trošku víc zatlačit. Masáž by měla trvat asi 3 minuty a může se dělat klidně několikrát za den.

CVIČENÍ, NOŠENÍ, HOUPÁNÍ

Na akutní bolest docela pomáhá cvičení. Krčit miminku nožičky až úplně k bříšku a střídavě natahovat, jako když jede na kole. A pak chovat, chovat, houpat, houpat, naklepávat, mazlit… a držet miminko schoulené do klubíčka. Jako prevenci je fajn několikrát za den mimčo položit na bříško a taky ho nosit „na tygříka“ – na bříšku na vašem předloktí.

HŘEJIVÝ PYTLÍČEK

Chce to suché teplo. V DM drogerii prodávají malé látkové pytlíčky s třešňovými peckami. Dáte ho na chvilku do mikrovlnky a potom přiložíte na bříško. Sehnat se dají i pytlíčky s pásem, který na bříšku sám drží a nemusíte ho držet vy.

PROBIOTICKÉ KAPIČKY

Kapičky BioGaia. Ty mi jednohlasně doporučily všechny mamky, když jsem si na potíže s bříškem stěžovala na svatbě našich kamarádů. Můžou se podávat od jednoho měsíce a zabírají zhruba do 14 dnů. Potom je potřeba v nich pokračovat každý den.  Těch prvních 14 dnů se strašně vleče a taky to není úplně nejlevnější, 10 ml vyjde asi na 500 Kč, ale já bych za ně dala snad cokoliv, protože Tondovi vážně pomohly.

ZMĚNA VITAMINU D

Pravděpodobně každý pediatr od 14. dne dítěte doporučuje podávat Vigantol, vitamin D. Hodně maminek mi ale napsalo, že právě Vigantol často způsobuje koliky. Přešli jsme na Jamieson Baby-D a věřím, že to je jedna z věcí, která doopravdy zabrala.

KRKNOUT BĚHEM KOJENÍ

Né vy, ale miminko :D To byla rada nad zlato od doktorky a vám se taky bude hodit, pokud máte doma stejnýho hladovce, jako my. Tonda strašlivě hltá, takže spolyká hodně vzduchu a to je právě jednou z příčin následné bolesti. Během kojení ho nechám aspoň jednou, dvakrát odkrknout a od té doby ho bříško tolik nebolí. Stojí to i za vydržení rozčílení z toho, že jste si mu dovolili sebrat jídlo.

JÍDLO A PITÍ

Vlastně pořád úplně nevím, jestli věřím těm, kdo tvrdí, že jídlo matky nemá na bolesti bříška vliv, nebo naopak. Každopádně ať jsem si to vsugerovala, nebo to tak doopravdy je, vypozorovala jsem, která moje jídla Tondovy problémy zhoršují a proto se jim radši vyhýbám. Tohle je ale u každého miminka jiné, takže pozorovat a zkoušet. Co se týká pití, kupuju kojicí čaje Hipp.

Co u nás naopak vůbec nepomohlo, byly například kapičky Espumisan a v nejhorším případě, když už jsme vážně nevěděli, jak pomoct, zachránila situaci trubička.

A co pomáhá na bolavé bříško vašemu dítěti?

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.