Těhotná Jana

Jste OSVČ? Tak nemějte děti, jo? Dík.

Musím říct, že jsem fakt rozčílená. V naší zemi totiž evidentně dělají všechno proto, aby podnikatelky nezakládaly rodinu, teda pokud nemají někoho, kdo je bude živit, nebo hned neodstaví dítě někam do jeslí, aby se vrátily zpět do koloběhu práce.

Jsem hloupě naivní, protože jsem se spolehla na to, že mi na sociálce dají správné informace. Měla jsem si vše někde pozjišťovat radši sama, to už teď vím a poučilo mě to pro příště. Tam je totiž většině lidem jedno, co a jak s vámi bude.

Takže od roku 2013 jsem OSVČ a platím všechno, co mám. Když jako OSVČ chcete mít děti a chtěly byste dostat mateřskou a nějakou né až tak směšnou rodičovskou, nestačí platit sociální pojištění, ale je potřeba platit k tomu ještě „dobrovolné“ nemocenské. To vám nikdo nikde neřekne, to prostě musíte vědět. Pak si musíte proklikat web OSSZ, kde najdete, a nebo spíš nenajdete, informace o tom, jak se k tomu přihlásit. Realita je taková, že něco tam najdete, ale s ničím vám to nepomůže, takže hledáte rady po nezávislých portálech a známých a pak se přes několik přepojení protivných, odsekávajících dam konečně dostanete k nějaké úřednici, která vám pošle do mailu instrukce a údaje pro platby a vy se nakonec nějak přihlásíte a platíte.

Jako OSVČ musíte platit nemocenské alespoň 270 dní v posledních dvou letech a z toho aspoň 180 dní před nástupem na mateřskou. Díky tomu získáte tu skvělou výhodu, že můžete třeba 6 týdnů před porodem nastoupit na onu mateřskou a 6 týdnů po porodu na ní ještě být. Pak přejdete na rodičovskou, kterou si zvolíte, jak dlouhou chcete mít – náleží vám něco kolem 220.000 Kč a to vám rozdělí buď do dvou, tří, nebo čtyř let, jak si vyberete.

No a pak je tu druhá možnost. Neplatíte si nemocenské? Mateřskou nedostanete a po porodu jdete rovnou na rodičovskou, u které si nesmíte zvolit délku rozpočítání svého budgetu. Takže prvních 9 měsíců dostanete asi 7800 Kč měsíčně a pak čtyři roky každý měsíc asi 3800. Ta-dááá!

A tak jsem si v roce 2015 začala platit nemocenské, protože je moje máma účetní a řekla mi, že by se mi to v následujících letech mohlo hodit. Pak jsem jednou zaplatila o nějaký den později a nemocenské mi bez zeptání či varování zrušili. Protože mě to nepálilo a „na děti“ jsem ještě měla čas, řekla jsem si, že je to debilní systém a že to budu řešit později.

Jenže později byl přelom podzimu a zimy 2016 a já byla těhotná. Tak jsem se znovu přihlásila k nemocenskému a od prosince začala platit, abych stihla splnit těch 270 a 180 dní. Několikrát jsem se na úřadě ujistila, že splním počet požadovaných dní. Vím totiž, že nebudu 4 roky nečinně na rodičovské a už vůbec ne s „příspěvkem“ kolem 3800 Kč. „Ano, splníte, protože to máte úplně přesně, konkrétně teď prosinec – květen, to máte těch 180 dní a předtím jste taky platila.“ Tak jsem žila v tom, že vše mám v pohodě, platila dál nemocenské a počítala s tím, že na mateřskou nastoupím až 4 týdny před porodem, abych dokončila ještě květen a splnila těch 180 dní.

Na konci května jsem podala žádost o mateřskou a pak se mi nikdo neozval, tak jsem začátkem června volala na sociálku, abych se ujistila, že je vše v pořádku. 5x mě přepojili na jiné oddělení, kde mi vždycky vynadali, že to není jejich kompetence, 6. paní na mě vyštěkla, že to dělá její kolegyně a né ona, ale že teda co má dělat, podívá se na to. Pak mi potvrdila, že moji žádost přijali a že mám vše v pořádku a přijde mi potvrzení na konci měsíce, až mi pošlou první částku mateřské. Během toho se ale zadrhávala a zněla, jako kdyby si nebyla úplně jistá, jestli mi to říká správně.

Uplynulo pár dní a v pátek mě v 8 ráno budí telefon, „neznámé ID volajícího“. Říkám si, že to je asi nějaký průzkum a že to si ze mě dělají srandu, prudit v 8 ráno. Nezvedám a chci si ještě lehnout. Za 10 minut zvoní znovu, tak zvedám a tam paní ze sociálky. „Dobrý den, OSSZ, já se vám vůbec nemůžu dovolat?!“ Říká mi tónem, jako by mi volala týden v kuse, já byla tříleté dítě a ona mě chtěla plácnout přes ruku. Pak mi oznamuje, že nemám nárok na mateřskou, protože to nesplňuji o 42 dní a že jestli ještě pracuji u Vodafonu, že jim svítí, že jo. Vodafone sice byl můj zaměstnavatel, ale končila jsem tam v roce 2012 a pak jsem měla ještě 2 další zaměstnavatele, než jsem přešla na OSVČ. Jsem v šoku. Domlouvám se s ní, že mi to nějak nesedí, že si vše musím v klidu projít a zavolám jí zpět v pondělí.

V pondělí volám. Oznamuju, že opravdu už u Vodafonu 5 let nepracuju, ale že počet dní nemocenské mi sedí tak, abych vše splnila a stejně tak mi to několikrát řekla její kolegyně. Paní mi neustále skáče do řeči, neposlouchá, co jí říkám a opakuje, že na mateřskou nemám nárok. Ztrácím nervy a už na ní křičím, protože si přijdu, jako když mluvím s robotem. Přepojuje mě na šéfovou, která mě znovu utvrzuje, že paní, co mi u nich řekla, že dny budu splňovat, mi to řekla špatně. „A jaká paní to byla? To by vám určitě nikdo neřekl!“ Bohužel to nemám písemně, mluvila jsem s tou paní po telefonu a tak nemám v ruce vůbec nic.

Mateřskou nedostanu, s tím se smířím, ale to, že po devíti měsících budu na účet dostávat 3800 Kč měsíčně po dobu čtyř let, to je fakt výsměch. Kdybych neměla manžela, co nás zvládne uživit, musela bych asi Tondu v hodně brzkém věku strčit někomu cizímu na hlídání a přijít o nejhezčí společný čas, abychom neskončili pod mostem. A to mám ještě štěstí, že pracuju v oboru, kterému se můžu věnovat z domova a budu moct v určité míře pracovat i tak, abych zároveň mohla být plnohodnotnou mámou. Co by ale měly dělat mámy – podnikatelky, které jsou s dítětem samy a zároveň jim jejich obor tuto výhodu – práce z domova – neumožňuje? Fuj.

Po několika minutách rozčilování mi paní navrhuje, že vlastně vymyslela řešení. Že sice nedostanu mateřskou, ale budu si aspoň moct vybrat dobu trvání rodičovské. Mám být od teď do doby 6 týdnů po porodu né na mateřské, ale na nemocenské a pak si to budu moct zvolit. Tak to je teda kompromis – nedostanu mateřskou – díky chybě její podřízené, budu na nemocenské, za kterou se podnikateům skoro nic neplatí a ještě budu mít stanovené vycházky, kdy můžu opustit byt. To je velkorysé!

Naštěstí jsem na neschopenku měla nárok, doktorka mi ji chtěla dát už dávno předtím, ale já ji kvůli práci odmítla. Takže s břichem ve vedru letím k doktorce pro papír, pak na poště slavnostně posílám na sociálku neschopenku, ale bohužel jsem tentokrát udělala chybu já a nevšimla si, že na druhou stranu musím vyplnit své číslo účtu. První chyba na mojí straně, ale dostanu to sežrat, nebojte.

Za týden po tom, co na sociálku moje neschopenka dorazila, mi volá opět ta „ochotná“ paní, se kterou jsem mluvila na začátku měsíce. Zmatečně mi popisuje, kde je problém. Mluví se mnou tónem, jako by říkala: „Nevím, o čem mluvím, ale ty jsi úplně blbá.“ Prý se u nich mám zastavit a vyplnit číslo účtu a pak ještě jet k doktorce pro lístek potvrzující trvání dočasné pracovní neschopnosti a ten jim poslat. Mám chuť tu ženskou chytit za ramena a pořádně s ní zacloumat. V neděli jsem měla rodit a místo toho mám běhat po úřadech, poště a doktorech, kvůli chybě, která na začátku vznikla u nich? Klesla jsem tak, že už na úřednici křičím sprostě a za nic neděkuji. Zoufalství.

Jsem vytočená a evidentně pořád nejsme u konce. Tenhle článek vlastně asi není nijak obohacující, neochotu úřadů, neschopnost pracovníků a systém nezmění, ale třeba někomu v podobné situaci přinese aspoň podporu, že v tom není sám a taky utne naivitu, kterou mně nikdo neutnul – bude od začátku všechno řešit s někým jiným, než s úřednicemi, které podávají špatné informace a slouží jen k robotickému opakování vět do telefonu, když tedy zrovna alespoň vědí, co říct. A já se opravdu „těším“, kdy mi zase zavolá tato úřednice a bude se mnou mluvit tónem, jakým se mnou naposledy mluvila naše protivná učitelka hudební výchovy v páté třídě.

3 komentáře: „Jste OSVČ? Tak nemějte děti, jo? Dík.“

  1. Úplně s tebou soucítím, Jani, protože český úřednický šiml je naprosté zlo. Základní pravidlo zní: nevěř nikomu a ničemu, na všechno si nech vydat papír (ideálně rozhodnutí).

    A jestli budeš potřebovat poradit s Úřadem práce, stačí říct. A RodP lze vypočíst i z platu a náhradní doby otce, pokud se nepletu. Takže by Ondrovi potvrdili na ČSSZ papír, ale žádost o RodP by byla na tebe.

  2. Normálně vůbec nepíšu komentáře, ale tohle musím – rodila jsem na začátku června a od dubna řeším dost podobnou věc a do teď to není úplně ok, poslední info je, že nějaký peníze můžu čekat asi za dva týdny s tím, že paní na úřadě vlastně přesně neví, kdy to bude :D už se tomu směju, ale bylo to peklo a nejvíc soucítím!

  3. Také běžně nepíšu komentáře, ale tohle by mě taky rozčílilo a soucítím. Jsem také OSVČ a pořád mám pocit, že v očích některých úřadů jsme jen nepotřebný póvl, kterému je třeba neustále házet klacky pod nohy, aby i při sebemenším škobrtnutí náležitě spadl až na dno. Je to smutné, ale je to bohužel pozůstatek z dřívějších dob. Žádný lidský přístup. Snad to jednou pomine!
    Teď přeji jen pohodu, zdraví a štěstí!

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.