Svatba

Svatební DIY a tipy na další dekorace

Na svatbu jsme si toho hodně vyrobili sami, s pomocí přátel a rodiny, nebo hledali způsoby, jak to co nejlépe pořídit, aby se částka za dekorace nevyšplhala příliš vysoko. V tomto článku vám představím hlavní dekorace a v dalším se můžete těšit na „zábavu pro hosty“, ve které uvidíte další možnosti toho, co vyrobit na svůj velký den a to navíc tak, že to bude mít i další účel, než jen dekorace.

CEDULE

Potřebovali jsme připravit několik cedulí. Jednu s programem dne, jednu ke stolu na svatební dary a pár dalších sloužících pro zábavu hostů. Základem bylo koupit v Hornbachu tabulovou barvu – je to plechovka asi za 350 Kč a k tomu pár štětců. Pak jsme vyrazili do IKEA a ve zlevněném koutku pořídili několik vyřazených dvířek od kuchyní (1 ks za 39 – 59 Kč) a dalších dřevěných kousků, co zbyly od jiných druhů nábytku a v papírnictví jsme koupili bílé permanentní fixy a jutový provázek. Postup už vám je pak asi jasný – natřít dvířka barvou, nechat uschnout, nadepsat fixou a ozdobit jutovým provázkem. Některé cedule jsme ozdobili navíc ještě dřevěnými kolečky, o kterých píšu v dalším bodě. Na lepení všeho jsem použila klasickou tavnou pistoli.

DŘEVĚNÁ KOLEČKA A JMENOVKY

Dřevěná kolečka byla úplně všude. Na stolech, na cedulích, u obřadu… byla to větev, kterou táta nařezal na asi 1 cm cilná kolečka. Sloužilo to jako jmenovky na stůl, ale i další dekorace, nebo nenápadné podstrkování našeho svatebního hashtagu hostům. A jak jsem na ně dostala ten hashtag nebo jména hostů? Jednoduše jsem nastříhala černou čtvrtku na malé obdélníčky, nadepsala tam, co bylo třeba a přilepila na dřívko tavnou pistolí. Bylo fajn, že někteří svatebčané si kolečka odnesli jako suvenýr a dodnes je mají doma na památku.

KVĚTINY NA STOLECH

Co se týká květinové výzdoby, byla jsem moc vděčná Ondrově mamince, že mi dovolila oškubat jí zahradu. „Očesala“ jsem snad všechny hortenzie a levandule, které mi krásně ladily k věnci i ke svatební kytici. Na stolech byly květiny v zavařovačkách doplněných opět jutovým provázkem a černou čtvrtkou s nápisy (lepeno také tavnou pistolí) a levandule pak byly ještě volně poházené po stolech, protože to jsou takové květiny, které vlastně nevadnou. Miluju levandule a tak na naší svatbě nesměly chybět. Zavařovačky jsme sbírali průběžně od běžných věcí, co jsme spotřebovali v kuchyni, protože se mi líbilo, jak je každá jiná.

PODSTAVEC POD DORT

Dort jsme už detailně rozebrali v článku o jídle a pití a hodně z vás zaujal masivní dřevěný podstavec. Bylo to zase dílo mého šikovného táty. Sehnal starý kmen, což není žádná sranda, uřízl velké kolo a pak brousil a vyhlazoval a leštil, až vznikl dokonalý podstavec pod dort. Mrzí mě, že se na svatbě zničil – po dojedení dortu ho někdo odložil na zem, kde na něm někdo další tancoval, ale máme na něj památku aspoň na fotkách. Byl famózní! Takže rada zní: pokud budete mít podobný podstavec, chraňte ho vlastním tělem :D

VÝVAZKY

Neměli jsme klasickou myrtu nebo buxus, ale zvolili jsme levandule, které ladily s další výzdobou. Byly vázané na bílé mašli v kombinaci s úzkou meruňkovou, která zase ladila s detaily na mých svatebích šatech. Vázaly jsme je s družičkama celý večer před svatbou nad lahví Prosecca a pěkně jsme si u toho mákly. Co se týká vývazků, obecně radím použít dlouhé špendlíky, protože ty naše byly asi moc kráté a svatebčani je brzy poztráceli. O „distribuci“ vývazků před obřadem a mým příjezdem se na místě skvěle postaraly družičky.

SVÍČKY 

Podél zahrady jsme vyskládali velké zavařovací sklenice „od okurek“ s velkými svíčkami z IKEA. Sklenice byly opět ozdobeny černou čtvrtkou a jutovým provázkem. Sháněli jsme je různě po přátelích a rodině. Na stolech pak byly vanilkové „zmrzlinové“ svíčky z IKEA ozdobené ve stejném stylu, jako zavařovačky.

BALÓNKY

Tohle by mohlo klidně patřit až do článku zábava pro hosty, protože neposloužily jen jako dekorace, ale díky balonkům se všichni skvěle bavili v průběhu celého dne a to nejen děti, ale i dospělí. Zvolila jsem decentní barvy (růžovou, bílou, krémovou) a k nim objednala ještě 3 maxi balonky. Nejlevnější helium pořídíte u potapěčů. Tam vás vyjde 1 l na 1 Kč, jen vám nějaký šikula musí k lahvi přidělat závit na nafukování balonků, tak jako to u nás udělal táta. Na naší svatbě se spotřebovalo asi 1500 l helia (na výzdobu jen zlomek, zbytek padl při párty a dětských hrách).

PAPÍROVÉ KOULE

Různě po zahradě jsmě rozmístili papírové koule v barvách bílé a meruňkové, tak jako moje svatební šaty. Ty jsem objednala na AliExpressu za pár dolarů s poštovným zdarma. Jen to chce objednávat s předstihem, protože doručení může trvat klidně i 1 – 2 měsíce.

NAVIGAČNÍ TABULKY

Na AliExpressu jsme kromě papírových koulí, puntíkatých brček a dřevěných srdíček (mohli jste si jich všimnout na některých zavařovacích sklenicích) objednali ještě malé černé cedulky na jutovém provázku. Ty jsme použili nako označení baru, místa s výslužkama a dalších „koutků“, které jsme chtěli pojmenovat, nebo na ně navigovat hosty. Sada cedulek opět vyšla jen na pár dolarů.

KRABIČKY NA VÝSLUŽKY

Krabičky na výšlužky jsem už odhalila na předchozí fotce, tak teď vám k nim ještě něco napíšu. Nechtěla jsem nic zdobeného a proto byla příprava hodně jednoduchá. V gastro obalech jsem objednala obyčejné potravinové krabičky z recyklovaného papíru a doplnila je jednoduchou cedulkou ve stejném stylu, jako ostatní dekorace. Ve výslužkách si hosté odnesli Vlčnovské vdolečky, o kterých jsem psala ve článku o jídle a pití. Tip: Svatebčané měli koláčků málo, měli jsme jim zabalit víc :D

6 komentářů: „Svatební DIY a tipy na další dekorace“

 1. Dobrý den :-)
  Krásný článek :-) nás svatba čeká 1.6.2018 a zaujaly mě Vaše krabičky na výslužku. Můžu vědět, odkud přesně je máte? Nějaký jsem našla, ale musela bych objednat přes 100ks, což při naší malé svatbě je zbytečné :-D

  1. Dobrý den Gábi, už si vůbec nejsem jistá, vyzvedávala jsem je na Žižkově a bylo to myslím gastroobaly.cz. Ale možná taky mají minimální množství – my jich kupovali 100.

 2. Dobrý den, to místo pro konání je krásné, mohu se zeptat kde to je? Pokud to tedy není soukromá zahrada :(

  1. Dobryl den Eliško, je to zahrada patřící k restauraci Čajovna v Říčanech. Zajeďte se podívat, takhle uprostřed léta bývá podle mě nejkrásnější. Jana

   1. ještě by mě zajímalo, jestliže jste si pronajali jen prostor nebo i catering? Děkuji )

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.