Jak...?

DIY: Namalujte hory v dětském pokoji

Přemýšlíte, jak vymalovat v klučičím pokojíčku? My to řešili zrovna o víkendu a Ondra našel perfektní a jednoduchou inspiraci na Pinterestu. Jsou to hory a já jsem z nich úplně nadšená. Tady máte krátký návod, jak takové hory namalovat na zeď snadno a rychle.

Pokojíček ještě dokončujeme a než vám ho celý ukážu a hezky nafotím, prozradím vám aspoň postup toho, jak jsme pokojíček vymalovali. To totiž už máme hotové na 100 % :)

Tak jdeme na to. U nás maloval Ondra a já jsem jen dohlížela, protože mám nakázaný klidový režim. Postup je ale celkem jednoduchý a věřím, že to v případě potřeby zvládnete i bez chlapské pomoci. Na úvod ještě přidávám informaci, že jsme vymalovali celou jednu zeď s přesahem do poloviny druhé.

1. VÝBĚR BARVY + DALŠÍ NÁČINÍ

Co se týká samotného výběru barvy, je tahle malba praktická v tom, že ji můžete uzpůsobit vlastnímu vkusu a dalšímu zařízení pokojíčku. My zvolili světle šedou a šmoulově modrou, ale hezky to vypadá i v odstínech béžové, nebo jen šedé. Barvy jsme si vybrali ze vzorníku v Hornbachu a nechali si namíchat od každé 2,5 l. Stačilo by nám i méně, ale radši si od barvy trochu necháváme, kdyby bylo potřeba. Dále jsme potřebovali 2 malé pěnové válečky s držáčkem, menší štětec, nádobu na namáčení válečku s otírací ploškou (nevím, jak se tomu odborně říká :D) a hlavně malířské krycí pásky – papírové lepenky. Jednu širokou na zakrytí spodní lišty a jednu asi 3 cm širokou na ohraničení hor. Dále jsme nakoupili vše potřebné na vymalování bílou barvou, protože jsme nejdřív chtěli ještě celý pokoj vybílit, ale to není pro malbu hor nezbytné.

2. JDEME NA TO – PŘÍPRAVA + TVORBA BUDOUCÍCH HOR

Jako první sundejte krytky zásuvek a vypínačů, abyste kolem nich nemuseli složitě kroužit válečkem. Širokou krycí páskou zakryjte spodní lištu a pokud si nechcete zamazat podlahu, rozložte na ní noviny. Pokud jste předem zdi bílili, nechte je do druhého dne zaschnout. Pak připravte hory. Začněte těmi velkými (u nás jsou to ty šedé). Od podlahy až po vrchol hory táhněte po zdi užší krycí písku v požadovaném tvaru. Takhle pokračujte, dokud nebudete mít hotové všechny velké hory. Hory na sebe u země mohou navazovat, nebo mohou mít mezerky. My je udělali navazující. Prostor mezi velkými horami vyplňte horami malými. Dávejte pozor, aby vám lepenka nikde nepřečnívala, protože by vám potom dělala v barvě neplechu.

3. VYMALUJTE HORY 

Než se pustíte do malování, prstem pásku na všech místech co nejlépe přitlačte, aby se pod ní nemohla dostat barva. Pak začněte velkými horami. Nalijte si barvu (u nás šedou) do namáčecí nádobky a pomocí malého válečku, který si vždy trochu otřete, vymalujte celé velké hory. V užších místech si můžete pomoci štětečkem. Nelekejte se, že barva je na zdi flekatá – po uschnutí se odstín sjednotí (pokud použijete tu stejnou, co my :). Až budete mít velké hory hotové, stejným způsobem vymalujte i ty malé (u nás modré). Pracujte relativně rychle, protože vás čeká odlepování pásky, které byste měli dělat, než barva úplně uschne. Zase si ale nedělejte stres, znáte to – práce kvapná… Na vymalování nám stačila jedna vrstva barvy, byla dostatečně sytá.

4. ODLEPTE PÁSKY

Když máte vymalováno, důkladně zkontrolujte, že vám nikde ani kousek nechybí. Obzvlášť v místě, kde končí barva a začíná lepenka. Ještě, než barva stihne pořádně uschnout, odlepte lepenku. Odlepujte ji ideálně ve sklonu kolmo ke zdi a dávejte pozor, abyste si zeď nezamazali – na lepence to bude pořád mokré. Odlepujte ideálně ve dvou – špinavou lepenku vždy podejte pomocníkovi, který ji bude držet a vy si tak neumažete bílou stěnu. Nebojte, z rukou to jde umít raz – dva. Jak budete odlepovat lepenku, bude se před vámi objevovat krásný, ostrý tvar hor.

5. NECHTE BARVU USCHNOUT

Barva potřebuje dobře uschnout. Během schnutí se sjednotí viditelné fleky. Abyste schnutí urychlili, otevřete všechna okna dokořán. Teď zbývá už jen vytřít a čekat. Až bude zeď suchá, vraťte na svá místa krytky na zásuvky a vypínače a můžete okolo postavit nábytek. Pokud vám vznikly nějaké nedokonalosti, můžete je opravit po zaschnutí. Pokud je nedokonalý zrovna okraj některé hory, jednoduše si přilepte krycí pásku těsně vedle a horu o kousek protáhněte. Tím začistíte tvar nejlépe. Nedělejte to jen tak z ruky, protože se nikdy netrefíte do tak rovné čáry.

Držím palce a pokud se do malování hor také pustíte, určitě chci vidět výsledek! :) Já vám v brzké době ukážu hotový celý pokojíček.

1 komentář: „DIY: Namalujte hory v dětském pokoji“

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.