Těhotná Jana

Těhotenská cukrovka – neprošla jsem testem

Když jsem dala na Instagram příspěvek o tom, že mi neudělali test na těhotenskou cukrovku, přišlo mi několik dotazů na to, proč, a jak mi vyšly hodnoty. Do tohoto testu jsem byla bezproblémová a v podstatě podle tabulek, když nepočítám štítnou žlázu, která mě ale zlobí už od šestnácti. Takže test na cukrovku mi neudělali, protože po prvním odběru jsem měla vyšší hodnoty. Co to obnáší? Všechno vám hned řeknu.

TĚHOTENSKÁ CUKROVKA

S testem na těhotenskou cukrovku mě všichni tak strašili, že jsem se na něj vlastně hrozně těšila, protože mě zajímalo, co je na tom pravdy. Takže jsem ve 24. týdnu konečně dorazila do laboratoře, vzali mi krev a za hodinu mi měli nachystat k vypití glukózový roztok, po kterém se ještě průběžně odebírá krev. Tak jsem si otevřela Lovce králíků a spokojeně se pustila do čtení, že mám konečně 3 hodiny času pro sebe.

No, za hodinu už jsem mastila do práce, protože mi test neudělali. Po prvním odběru jsem měla o kousek víc cukru v krvi, než je pro test přípustné. Takže mi sdělili, že sice je to těsně nad limitem, ale bohužel už spadám do kolonky „těhotenská cukrovka“. Naštěstí ale fakt slaboučká, takže nemusím mít žádnou přísnou dietu, nebo užávat léky. Plyne z toho „jen“ zákaz dortíčků, bonbónků a sladkostí. No pomoc! Jak přežiju? Né, dělám si srandu, přežiju hravě, ale s dortem jde vždycky všechno líp. Znáte to.

Teď je to něco přes 14 dní a já to bez sladkostí zvládám úplně v pohodě. Když mám na něco chuť, dám si bílý jogurt s ovocem, nebo jinou, podobně zdravou variantu. Nejvíc u mě frčí jogurt s jahodama, ten si dělám i do práce, abych měla něco po ruce, když přijde nečekaná krize a po ruce je jen automat plný sušenek a čokoládových tyčinek. Po této změně v jídelníčku se mi zpomalil příbytek váhy, což si myslím, ocením hlavně při a po porodu.

Při cukrovce se může stát, že mrňous v břiše poroste víc a rychlejš, takže jsem ráda, že jsem se na začátku těhotenství přihlásila v Podolí do výzkumu porodní váhy dětí a budu tak v tomto ohledu víc pod kontrolou. No uvidíme, co nám tam v dubnu řeknou. Snad nebudeme mít malýho obříka. Jednak bych pochopitelně radši rodila menší kousek a za druhé, kdo by nosil všechny ty „newborn“ oblečky?

UPDATE: Díky tomu, že jsem v podstatě úplně vysadila cukr, se mi hodnoty koncem sedmého měsíce vrátily do normálu. Hurá! Tělo se nemusí vypořádávat s těhotenskou cukrovkou a já si občas můžu zase něco mlsnout :)

SNÍŽENÁ FUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Sníženou funkci jsem měla už dřív, přišli mi na ni, když mi bylo 16 a vlastně to znamenalo jen to, že jsem brala léky, měla trošku pomalejší metabolismus a byla víc náchylná k tloustnutí. Pak se mi zdálo, že si ze mě dělají tak trochu pokusného králíka, protože to pořád bylo „vysadit prášky, nasadit prášky“ a já akorát tloustla, byla unavená a celkově mi nebylo dobře. Tak jsem se nezodpovědně na celou endokrinologii vykašlala a přestala léky brát. Zpětně vím, že to byla blbost, protože tohle se musí hlídat, měla jsem spíš zkusit jiného doktora a tak vůbec.

Takže když jsem zjistila, že jsem těhotná, hned jsem se na endokrinologii znovu objednala, protože jak štítná nefunguje dobře, může to znamenat velké riziko pro celé těhotenství, nehledě na to, že někdo kvůli tomu ani otěhotnět nemůže. Hned mě přednostně objednali, nabrali mi krev, vynadali mi a nasadili prášky. Kontrolují mě teď každý trimestr, funkce pořád snížená a s těhotenstvím ještě o chlup víc, než dřív, ale s léky se všechno rovná. Díky tomu, že jsem se včas objednala, se všechno podchytilo a s práškama mám já i mrňous všeho tolik, kolik potřebujeme.

A co vy a vaše zkušenosti s těhotenskou cukrovkou? Hlavně mě zajímá ten test, který jsem si nezažila. Je to vážně taková hrůza?

 

2 komentáře: „Těhotenská cukrovka – neprošla jsem testem“

  1. Mně byl u prvního těhotenství test na cukrovku odpuštěn, protože jsem měla všechny hodnoty v krvi vzorné a nespadala jsem do žádné rizikové kategorie. V druhém těhotenství (jiný doktor) mě na test na cukrovku poslali a mně osobně to zase tak hrozné nepřipadalo. Víc než ten přeslazený nápoj mi vadily ty opakované odběry krve. Ale zase chápu, že někomu to může připadat odpudivé – v těhotenství má člověk někdy i změněné chutě.

    1. Tak hlavně, že jste měla hodnoty v pohodě :) To je nejdůležitější! No třeba si ten test zkusím někdy v budoucnu, pokud budeme mít další děti :)

Komentuj:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.